RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zatrzymania Polaków na Białorusi. Prezydent oburzony, spotkał się z szefami służb specjalnych

Jest bezprecedensowe, że obecne władze Białorusi aresztują przedstawicieli legalnie działających, polskich organizacji – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podkreślił jednocześnie, że białoruskie społeczeństwo jest wobec Polski przyjazne.

OBWE zajmie się zatrzymaniami Polaków na Białorusi? Jest apel prezydenta

Prezydent Andrzej Duda poprosił sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid o wniesienie na agendę sprawy Polaków zatrzymywanych na Białorusi –...

zobacz więcej

W czwartek prezydent spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z szefami służb specjalnych. Omawiana była sprawa zatrzymania prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i członka zarządu ZPB Andrzeja Poczobuta.

– Społeczeństwo białoruskie to jest społeczeństwo naszych przyjaciół. Naród białoruski i mieszkający wśród Białorusinów Polacy, którzy mieszkają na tej ziemi z dziada pradziada, są naszymi przyjaciółmi. Wszyscy razem chcemy dla Białorusi jak najlepiej, chcemy jak najlepiej dla narodu białoruskiego – oświadczył po spotkaniu Duda.

– Jest rzeczą bezprecedensową, że obecne władze Białorusi, które nie mają do końca legitymacji społecznej, bo wiemy jak wyglądały ostatnie wybory prezydenckie, postępują w taki sposób, że aresztują przedstawicieli polskiej mniejszości, że aresztują przedstawicieli legalnie działających polskich organizacji – dodał prezydent.

„Nie zostawimy naszych rodaków”


Zapowiedział, że sprawa będzie nadal monitorowana. – Nie zostawimy naszych rodaków na Białorusi samych sobie, będziemy interweniowali w ich sprawie – zapewnił w czwartek prezydent Duda po spotkaniu z przedstawicielami polskiego rządu i służb specjalnych, które dotyczyło ostatnich wydarzeń na Białorusi.

Duda zapowiedział też, że Polska „wszelkimi legalnymi metodami będzie dążyła do tego, żeby prawo międzynarodowe, w tym prawo Polaków mieszkających na Białorusi, jako przedstawicieli mniejszości narodowej, było przestrzegane zgodnie z międzynarodowymi standardami”. W czwartek nad ranem w Grodnie zatrzymany został członek zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut. We wtorek zatrzymana została prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a w środę skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”, za jaką władze uznały zorganizowany 7 marca tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

Czytaj także: Borrell: Wzywamy Białoruś do uwolnienia przetrzymywanych Polaków

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej