RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wino po roku wróciło z kosmosu. Eksperci mają ciekawe wnioski

Skrzynka wina spędziła 14 miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot. Shutterstock)
Skrzynka wina spędziła 14 miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (fot. Shutterstock)

Butelka Chateau Petrus Pomerol za 5000 dolarów, która spędziła 14 miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niedawno wróciła na Ziemię i została odkorkowana. Eksperci zaproszeni do degustacji wskazali, że w stanie nieważkości wino zestarzało się szybciej, niż to przechowywane w piwnicy na Ziemi.

Miliarder szuka chętnych do wspólnego lotu wokół Księżyca

Japoński miliarder Yusaku Maezawa w 2023 r. zamierza odbyć prywatną podróż wokół Księżyca kosmicznym statkiem SpaceX. Poszukuje ośmiu towarzyszy...

zobacz więcej

Dokładnie 438 dni i 19 godzin – tyle czasu spędziło kilkanaście butelek Chateau Petrus Pomerol na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wszystkie butelki wróciły niedawno na Ziemię, a jedną z nich odkorkowano, aby dwunastu znawców wina mogło skosztować „galaktycznego trunku” i sprawdzić, jak pobyt w kosmosie wpłynął na jego walory smakowe.

Po degustacji eksperci orzekli, że wino ma posmak różany, a także ceglastą barwę, co było zaskoczeniem, bo przed lotem w kosmos trunek miał czerwony kolor. Jeszcze większym zaskoczeniem było to, że przez 14 miesięcy w kosmosie wino dojrzało szybciej niż na Ziemi. Trunki leżakujące w piwnicach potrzebują trzech lat, by osiągnąć taką dojrzałość.

Zobacz także: Biolodzy badają populację niedźwiedzi w Utah [WIDEO] 

Jedną z osób, które miały okazję skosztować Chateau Petrus Pomerol z kosmosu, była Jane Anson, znawczyni wina i pisarka. „Główną różnicą, jaką odkryłam, było wzmocnienie jego cech kwiatowych. Taniny złagodniały, a bardziej rozwinęły się kwiatowe nuty” – powiedziała ekspertka.

Znany badacz znalazł eliksir długowieczności. Składa się on z ryżu i fasoli

Co zrobić, by do późnej starości cieszyć się doskonałym zdrowiem i kondycją fizyczną? Odpowiedź na to pytanie poznali mieszkańcy tzw. niebieskich...

zobacz więcej

Skrzynia prestiżowego czerwonego wina została wysłana na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon w ramach misji zorganizowanej przez Space Cargo Unlimited i instytut winiarski Uniwersytetu Bordeaux. Oprócz dwunastu butelek wina w kosmos wysłano również 320 pędów winorośli.

Po powrocie na Ziemię zostały one poddane szczegółowej analizie, a następnie zasadzone w szklarniach instytutu, gdzie wzrastają pod czujnym okiem Stephanie Cluzet, dyrektor programu badawczego. Po kilku tygodniach widać pierwsze efekty: pąki i wzrost obserwuje się znacznie wcześniej niż w przypadku pędów, które nie przebywały w kosmosie.

Zobacz także: Niecodzienny widok w wodach Wenecji [WIDEO] 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej