RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nowe obostrzenia dotyczące kościołów i nabożeństw. Konferencja rzecznika KEP

Za tydzień rozpoczyna się Triduum Paschalne (fot. Omar Marques/Getty Images)
Za tydzień rozpoczyna się Triduum Paschalne (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń przed świętami wielkanocnymi. W związku z tym w piątek odbędzie się konferencja rzecznika episkopatu Polski. Jakie będą zasady udziału w nabożeństwach w kościołach podczas świąt?

Sklepy, żłobki i przedszkola, kościoły, sport. Nowe obostrzenia epidemiczne [LISTA]

Premier i minister zdrowia ogłosili nowe obostrzenia. Zmiany obowiązywać będą od soboty 27 marca do 9 kwietnia. Dotyczą m.in. żłobków i...

zobacz więcej

Konferencja rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ ma odbyć się w piątek 26 marca o godzinie 10.

Nowe obostrzenia i limit osób w kościołach


Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego „analogiczny jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego”, czyli jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.

Obecny limit wiernych to maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Z kolei w środę minister zdrowia i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński we wspólnym komunikacie zaapelowali o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Niedzielski i bp Miziński podkreślili, że „trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków”. – Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń – wskazali. Zaznaczyli, że dziś potrzeba nam odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, ponieważ to ona – obok szczepionki – jest „najważniejszą bronią w walce z epidemią”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej