RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sklepy, żłobki i przedszkola, kościoły, sport. Nowe obostrzenia epidemiczne [LISTA]

Premier i minister zdrowia ogłosili nowe obostrzenia. Zmiany obowiązywać będą od soboty 27 marca do 9 kwietnia. Dotyczą m.in. żłobków i przedszkoli, kościołów, sklepów, zakładów fryzjerskich i sportu.

Ogromny wzrost zakażeń. Ministerstwo Zdrowia: Dziś ponad 30 tys. przypadków

Koronawirus w Polsce. W czwartek 25 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 151 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem – to najwięcej od...

zobacz więcej

Szef rządu na konferencji prasowej dotyczącej obostrzeń zwracał uwagę, że Polska znajduje się teraz w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. – Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać – mówił.

Wskazał, że napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. W tym kontekście wskazał, że w czwartek zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tys. osób. Dodał, że w tej chwili mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych.

– Robimy wszystko, żeby te łóżka były dostępne dla naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia – zapewnił.

Mateusz Morawiecki podkreślił jednak, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”.

– Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli – przyznał premier. – Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – przekonywał.

Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne; musimy zaostrzać te rygory – powiedział. Zaapelował, by święta wielkanocne spędzić w gronie najbliższej rodziny.

Prezydent: W czasie pandemii zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności

Jako Polacy w czasie pandemii zdaliśmy egzamin z obywatelskiej odpowiedzialności; wybory prezydenckie przeprowadzono sprawnie, zgodnie ze...

zobacz więcej

Jakie są nowe obostrzenia? Od kiedy obowiązują?


Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola. Opieka pozostanie wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb mundurowych w trakcie wykonywania obowiązków.

W tym okresie działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Zamknięte zostaną np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Zamknięte zostaną sklepy wielkopowierzchniowe – meblowe i budowlane – powyżej 2 tys. m. kw. Zamknięte będą też salony urody, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie.

Zmiany dotyczą też obiektów kultu religijnego; tam obowiązywał będzie limit 1 osoba na 20 m. kw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra.

W placówkach handlowych, targach i na poczcie: 1 osoba na 15 m. kw. (w sklepach do 100 m. kw.) i 1 osoba na 20 m. kw. (w sklepach powyżej 100 m. kw.).

źródło:
Zobacz więcej