RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowe obostrzenia i widmo twardego lockdownu. Konferencja premiera

W czwartek po godzinie 11 na konferencji premiera i ministra zdrowia ogłoszone zostaną nowe obostrzenia epidemiczne w związku z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem. Jakie decyzje podjął rząd premiera Mateusza Morawieckiego i jakie zakazy zostaną wprowadzone w tygodniu poprzedzającym święta wielkanocne?

Kiedy koniec lockdownu w szkołach? Czarnek: Realny powrót wszystkich klas

Kwiecień jest realny, jeśli chodzi o powrót do szkół części uczniów – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał, że istnieje...

zobacz więcej

Zobacz: Lista nowych obostrzeń

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że wykryto 29 978 nowych przypadków koronawirusa – to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 575 chorych pacjentów. Od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych COVID-19. Dla ponad 50,3 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.

Kiedy konferencja o obostrzeniach? Premier informuje


– O godz. 11 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca nowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Mateusz Morawiecki informował w środę, że w czwartek rząd zaprezentuje kolejne obostrzenia. – Obostrzenia są konieczne, obejmą one okres dwóch tygodni, czyli tydzień poprzedzający święta wielkanocne i tydzień po świętach – zapowiedział Morawiecki.

Premier zwracał uwagę m.in. na sytuację w Niemczech, gdzie również w samochodach prywatnych konieczne jest zakładanie maseczek oraz na obowiązującą w wielu krajach UE godzinę policyjną.

– Taką trzecią falą właśnie się dzisiaj mierzymy i właśnie dlatego my także w czwartek rano zaprezentujemy dodatkowe obostrzenia, które są konieczne, żeby z jednej strony wypłaszczyć, a z drugiej strony przydusić tę trzecią falę – mówił premier.

Kraska: Musimy reagować


Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwracał natomiast uwagę, że dane dotyczące liczby zakażeń są bardzo wysokie i to skłania do tego, by przeanalizować możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. – Musimy bardzo energicznie reagować na tę sytuację – mówił.

Wiceminister pytany, jakich restrykcji w okresie przedświątecznym i poświątecznym można się spodziewać wyjaśnił, że „chodzi o ograniczenie kontaktów ludzkich”. – Proszę pamiętać, że żadne obostrzenia nie są wymierzone przeciw człowiekowi, ale musimy te kontakty teraz zdecydowanie ograniczyć – podkreślił.

Kraska pytany, czy wprowadzony będzie zakaz przemieszczania się przyznał, że „na dziś o zakazie takim nie rozmawiamy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej