RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Andrzej Poczobut zatrzymany na Białorusi

Najnowsze

Popularne

Milicja zatrzymała w Grodnie członka zarządu Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Białoruskie służby wkroczyły do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie oraz do mieszkania mężczyzny, gdzie prowadzą rewizję. Dzień wcześniej (w środę) Poczobut udzielił wywiadu portalowi tvp.info. W rozmowie z nami tłumaczył, jak poważnie zaostrzyła się antypolska narracja białoruskiego rządu.

Oskarżają Polskę. „Jesteśmy w epicentrum antypolskiej kampanii”

Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zatrzymana przez milicję. Polonijny dziennikarz na Białorusi Andrzej Poczobut mówi...

zobacz więcej

W środę Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi została skazana na 15 dni aresztu za organizację „nielegalnej imprezy masowej”. Za taką władze uznały tradycyjny doroczny jarmark Grodzieńskie Kaziuki.

W czwartek rano o zatrzymaniu Andrzeja Poczobuta, członka zarządu Związku Polaków na Białorusi, poinformował szef KPRM.

W reakcji na zatrzymanie prezes Związku Polaków na Białorusi sprzeciw wyraził polski MSZ. Zaapelował o jak najszybsze zwolnienie Borys i „zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej”. Do polskiego resortu dyplomacji został wezwany także charge d'affaires Ambasady Republiki Białorusi w Polsce.

Mińsk zaostrza antypolską narrację


Jeszcze w środę portal tvp.info rozmawiał z Andrzejem Poczobutem. Polonijny dziennikarz na Białorusi tłumaczył, że „jesteśmy z epicentrum antypolskiej kampanii, którą prowadzą władze Białorusi”. – To uderzenie w Andżelikę Borys należy więc rozpatrywać w kontekście działań, które w ostatnich tygodniach były podejmowane przez białoruskie służby specjalne i państwową propagandę – dodawał.

Poczobut wyjaśniał, że antypolska narracja trwa od sierpnia, gdy Łukaszenka ogłosił, jakoby Polska chciała zagarnąć połowę Białorusi. Mińsk zmobilizował wówczas na granicę z Polskę swoje jednostki wojskowe i postawił je w gotowość bojową. – W najnowszej historii Polski to sytuacja bezprecedensowa, bo nigdy nie było tak, żeby sąsiedni kraj przerzucał jednostki i ogłaszał, że przygotowuje się do wojny z Polską – podkreślał Andrzej Poczobut. Oceniał, że to w kontekście tych wydarzeń trzeba rozpatrywać wszystkie działania wymierzone w mniejszość Polską. Wskazywał, że skoro Łukaszenka wygłaszał absurdalne zarzuty i sugerował, że Polska chce zagarnąć część Białorusi, wcześniej czy później planował uderzyć w mniejszość Polską.

Polonijny dziennikarz na Białorusi zaznaczał jednak, że w ostatnim czasie sytuacja mocno się zaostrzała. Do represji doszły kolejne zatrzymania i wydalenie konsulów. Skąd taka zmiana? Na początku celem władz było samo stłumienie protestów, z czym dość sprawnie sobie poradzono.

Zobacz także -> Nowe informacje ws. zatrzymania Andżeliki Borys. Za co będzie sądzona?

– Teraz cel jest taki, żeby odwrócić uwagę społeczeństwa białoruskiego od kryzysu ekonomicznego. Wymyślono sobie więc wroga. Tym zewnętrznym jest Polska, a wewnętrznym polska mniejszość. Jest prowadzona bardzo podła i nikczemna kampania medialna wymierzona w polską historię, a sam kraj nazywany jest „hieną Europy”. Z kolei harcerzy państwowe media nazywają się „piłsudskijugend” – informował rozmówca portalu tvp.info.

Morawiecki: Branie zakładników

„Gramy dla Białorusi 2021”. Koncert na antenach TVP

Orkiestra Filharmonii Narodowej, gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Piotr Cugowski oraz artyści...

zobacz więcej

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że o sprawie zatrzymania Andżeliki Borys będzie rozmawiał z unijnymi liderami podczas rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej.

– Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie tego typu właściwie zakładników, tak można powiedzieć o tego typu działaniu, które władze białoruskie stosują na coraz szerszą skalę. Jest to działanie absolutnie niezgodne z jakimikolwiek standardami międzynarodowymi – podkreślił w środowym oświadczeniu szef polskiego rządu.

Zobacz także -> Białoruś. Andżelika Borys skazana w błyskawicznym procesie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej