RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premier Wielkiej Brytanii: Puby mogłyby wymagać dowodów szczepienia

Johnson odpowiadał na pytania posłów (fot. PAP/EPA)
Johnson odpowiadał na pytania posłów (fot. PAP/EPA)

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w środę, że puby mogłyby wymagać od klientów dowodów szczepienia, decyzje w sprawie podróży zagranicznych podane będą 5 kwietnia, a Francja może znaleźć się na czerwonej liście krajów wysokiego ryzyka epidemicznego.

„Podwójnie zmutowany wariant” koronawirusa. Indie alarmują

– W Indiach wykryto „podwójnie zmutowany wariant” koronawirusa w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią COVID-19 zachodnim stanie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Johnson odpowiadał na pytania posłów z komisji łącznikowej Izby Gmin. To jedyna parlamentarna komisja, która może przesłuchiwać szefa rządu, a tworzą ją szefowie wszystkich zwykłych komisji; pytania dotyczą szerokiego spektrum tematów.

Tym, co wzbudziło w ocenie brytyjskich mediów największe kontrowersje, była odpowiedź Johnsona na pytanie o tzw. paszporty szczepionkowe. „Podstawowa idea certyfikatów szczepionkowych nie powinna być nam całkowicie obca” – powiedział.

Johnson o paszportach szczepionkowych


Dopytany, czy zwykli obywatele, idąc np. do pubu, też będą ich potrzebować, odparł: „Myślę, że to jest coś, co może zależeć od indywidualnych pubów, od ich właścicieli”.

Johnson mówił kilka tygodni temu, że rząd rozważa różne możliwości, które umożliwiłyby wznowienie podróży zagranicznych, ale dość kategorycznie wykluczał, by paszporty szczepionkowe mogły być potrzebne, by pójść do pubu.

Czytaj więcej: Morawiecki w Politico o UE i szczepionkach. „Czas przejść od słów do czynów”

Szef rządu był też pytany o to, kiedy będzie zniesiony zakaz wyjazdów zagranicznych i czy możliwe będą w tym roku wakacje za granicą. Według ogłoszonego przez niego przed miesiącem planu, najwcześniejszą możliwą datą ma być 17 maja. Jak powiedział w środę, informacja w tej sprawie zostanie podana 5 kwietnia, czyli o tydzień wcześniej niż dotychczas rząd zapowiadał.

Ale jak sugeruje stacja Sky News, przyspieszenie daty wcale nie jest dobrą wiadomością, bo w obecnej sytuacji epidemicznej w kontynentalnej części Europy to zwiększa prawdopodobieństwo przedłużenia zakazu podróży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej