RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Belgia przywraca ścisły lockdown. Otwarte będą tylko przedszkola

Belgijski rząd zapowiedział przywrócenie od soboty ścisłego lockdownu (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Belgijski rząd zapowiedział przywrócenie od soboty ścisłego lockdownu (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Rząd Belgii zapowiedział w środę przywrócenie od soboty ścisłego lockdownu. To reakcja na gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem w tym kraju. Postanowiono m.in. o przejściu szkół na zdalne nauczanie.

Spray do nosa na koronawirusa. W aptekach i bez recepty

Kanadyjska firma biotechnologiczna Sanotize poinformowała o uzyskaniu warunkowej zgody rządu Izraela na sprzedaż sprayu do nosa opartego na tlenku...

zobacz więcej

Belgijski premier Alexander De Croo wyjaśnił, że liczba zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia wzrosła o 40 proc., a liczba przyjęć do szpitali po długim okresie stabilizacji zwiększyła się o 28 proc.

Według rządu liczba zakażeń w Belgii podwaja się obecnie co dwa tygodnie, a większość ognisk jest wykrywana w szkołach i miejscach pracy.

– Trudno jest podjąć taką decyzję, wielu będzie rozczarowanych – powiedział De Croo po pilnym spotkaniu z władzami regionalnymi. – Jednak jestem przekonany, że przełamiemy tę trzecią falę – dodał.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać od soboty. Zamknięte zostaną do 25 kwietnia m.in. salony fryzjerskie, kosmetyczne i masażu. Szkoły i uczelnie wyższe przejdą w całości na zdalne nauczanie, otwarte pozostaną jedynie przedszkola.

Kiedy jesteśmy bardziej odporni na COVID-19? Eksperci wyjaśniają

Naukowcy zdobywają coraz więcej wiedzy o tym, kto ma większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 i śmierci z powodu tej choroby. Cynk, witamina D,...

zobacz więcej

Obowiązkowa pozostaje zdalna praca w firmach, a maksymalna liczba osób dorosłych, które mogą gromadzić się na świeżym powietrzu, została zmniejszona z 10 do czterech.

– Najwięcej infekcji występuje w grupie wiekowej od 10 do 19 lat – powiedział premier De Croo i podkreślił, że dzieci i ludzie młodzi, którzy nie wykazują żadnych objawów COVID-19 lub mają ich niewiele, mogą zarazić rodziców i dziadków, dla których ryzyko poważnych stanów chorobowych jest o wiele większe.

Minister zdrowia Frank Vandenbroucke powiedział, że gwałtowny wzrost liczby pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii jest bardzo niepokojący. – Musimy powrócić do prostej zasady: ogranicz kontakty – zaapelował, dodając, że „absolutnym priorytetem jest ponowne otwarcie szkół po Wielkanocy”.

W Belgii ok. 1 mln z 11,5 miliona mieszkańców otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Czytaj także: „Podwójnie zmutowany wariant” koronawirusa. Indie alarmują

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej