SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Kleszcze ruszyły na żer. Coraz więcej zakażeń

Coraz więcej zakażeń spowodowanych przez kleszcze (fot. Shutterstock)
Coraz więcej zakażeń spowodowanych przez kleszcze (fot. Shutterstock)

Rozpoczyna się sezon „kleszczowy”. Pajęczaki te można już spotkać m.in w lasach, na polach, ale też w przydomowych ogródkach, gdzie znajduje się sporo drzew. Jak mówią statystyki, ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby odnotowanych przypadków zakażeń wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) przenoszonym właśnie przez te stworzenia. Dane dotyczą w szczególności krajów blisko sąsiadujących z Polską.

Pojawiły się kleszcze przenoszące wirusa gorączki krymsko-kongijskiej

W południowej Francji pojawiły się niebezpieczne kleszcze wędrowne (Hyalomma marginatum), które przenoszą wirusa wywołującego wysoce śmiertelną...

zobacz więcej

Według najnowszych danych pochodzących z meldunków epidemiologicznych, w większości krajów w bliskim sąsiedztwie z Polską liczba odnotowanych przypadków KZM jest wyższa niż w ubiegłych latach. Widać to w statystykach pochodzących z Niemiec, Czech i Słowacji. Rekordowy przyrost zanotowano także w Szwajcarii, gdzie potwierdzono 73 proc. więcej przypadków zakażeń KZM niż w 2019 r., jak również w Niemczech gdzie zakażeń było więcej o niemal 60 proc.

Mimo rosnącej liczby przypadków KZM u naszych sąsiadów, w Polsce w 2020 r. zaobserwowano jej spadek o 41 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Nie oznacza to jednak, że Polska jest obszarem wolnym od KZM, wręcz przeciwnie.

Jak sygnalizują eksperci, w Polsce wciąż wyzwaniem pozostaje niedoszacowanie skali problemu, jaki stanowi KZM. Powodów tej sytuacji jest wiele, m.in. ograniczenie dostępności oraz brak finansowania testów umożliwiających ustalenie czynnika etiologicznego przy diagnostyce wirusowych zapaleń układu nerwowego.

Obiecująca szczepionka przeciwko boreliozie

Wyniki drugiej fazy badań klinicznych szczepionki przeciwko boreliozie wskazują, że jest ona skuteczna i bezpieczna – poinformowała francuska firma...

zobacz więcej

Prognozuje się, że na zwiększanie się skali tego problemu będą miały m.in postępujące zmiany klimatyczne. Z danych zebranych w publikacji „Jak zmiany klimatyczne wpłynęły na rozwój KZM i groźnych zakażeń wirusowych” wynika, że średnia temperatura roczna na świecie wzrosła już o 1°C względem czasów przedprzemysłowych.
w latach 2006-2016 odnotowano ponad trzykrotny wzrost zachorowań na boreliozę (z 4 400 do ponad 13 800). Niepokojąco także wzrasta liczba osób zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

Eksperci jednogłośnie podkreślają: kleszczowe zapalenie mózgu jest groźną chorobą, która prowadzi do poważnych powikłań, a nawet śmierci. Nie ma leku działającego na wirus KZM, ale przed zakażeniem można się uchronić poprzez szczepienia.

Czytaj także: Inwazja gigantycznych kleszczy. Władze apelują o ostrożność 

źródło:

Zobacz więcej