RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomysł Budki krytykowany przez opozycję. „Próba likwidacji narodu polskiego” [WIDEO]

Szef PO Borys Budka na łamach „GW” skrytykował finansowanie przez państwo wydziałów teologicznych i historycznych na uczelniach. Od pomysłu zamknięcia lub zaprzestania finansowania takich kierunków odcinają się nawet politycy KO i Lewicy, z którymi rozmawialiśmy. Są też ostrzejsze opinie. – Ten postulat nie jest godny Polaka, bo dzięki Kościołowi Polska przeżyła 123 lata pod zaborami. To jest próba likwidacji narodu polskiego. Ja inaczej sobie nie mogę tych ostatnich wypowiedzi Borysa Budki wytłumaczyć – powiedział poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Budka zapowiada likwidację dwóch kierunków uniwersyteckich. Jakich?

– My wciąż na naszych uniwersytetach mamy kierunki, które odbiegają od oczekiwań nowoczesnego państwa. Chociażby wydziały teologiczne. Czy...

zobacz więcej

Budka krytykuje finansowanie wydziałów teologicznych i historycznych na uczelniach


– Nie bójmy się powiedzieć, że państwo finansuje naukę ludzi, którzy po tych studiach nie będą mieli zatrudnienia – mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, sugerując, że chodzi o wydziały teologiczne i historyczne, które mogą zniknąć, gdy PO wygra zdobędzie władzę.

Minister Czarnek: Budka tak naprawdę chce zlikwidować polskość


Do słów Budki w programie „O co chodzi” na antenie TVP Info odniósł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „Powiedział to w przededniu 1055. rocznicy chrztu Polski. Absolutnie historycznego momentu, od którego datuje się państwowość polską. Borys Budka powiedział tak: „Nie będziemy uczyć historii na uniwersytetach, czyli nie będziemy kształcić nauczycieli historii, a zatem nie będziemy kształcić naszych dzieci z zakresu historii Polski. Oderwiemy ich od korzeni, historii ich przodków. Powiedział, że nie będziemy kształcić również teologów, katechetów, księży. W związku z powyższym oderwiemy ich od chrześcijaństwa. Zatem Budka mówiąc, że chce zlikwidować kierunki teologii i historii tak naprawdę chce zlikwidować polskość” – stwierdził minister Czarnek.

Zobacz także: PO chce likwidować kierunki studiów. Czarnek odpowiada Budce [WIDEO]

Paweł Poncyljusz z KO: Teologia i historia jak najbardziej pasują PO


– Takie przedmioty jak teologia czy historia i w ogóle wszystkie przedmioty humanistyczne jak najbardziej pasują Platformie Obywatelskiej, a przynajmniej mnie jako posłowi Koalicji Obywatelskiej. Mam trochę inną wrażliwość niż Borys Budka. Przypuszczam, że przewodniczący PO wolałby, aby więcej kształcono prawników, lekarzy, inżynierów. Też to rozumiem, że to realne potrzeby. Widzimy to przy brakujących etatach w szpitalach przy okazji walki z koronawirusem. Wszelkie badania pokazują, że miękkie umiejętności, humanistyczne wykształcenie w przyszłości będzie coraz bardziej potrzebne w strukturze społecznej. Nie chodzi o to, że to nauczyciele historii czy religii w szkołach, tylko ludzie o szerokim wykształceniu humanistycznym, z którego można zrobić użytek na wiele sposobów – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.

Budka szczerze o ruchu Trzaskowskiego: I co on by zrobił?

Borys Budka jest bezradny wobec pytań swoich zwolenników, dlaczego jeszcze nie obalił rządu PiS. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” przyznaje, że...

zobacz więcej

Jan Mosiński z PiS: PO jest partią likwidowania


– Platforma Obywatelska znana jest z tego, że jest partią destrukcji, partią niszczenia, partią likwidowania. Za swoich rządów likwidowała połączenia lokalne, szkoły, posterunki policji w małych miejscowościach. Ustami Grzegorza Schetyny i innych polityków chciała likwidować Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Instytut Pamięci Narodowej. Borys Budka idzie w tę narrację jeszcze dalej. Wypowiada wojną ideologiczną dwóm kierunkom studiów – historii i teologii, co wywołuje nawet pewien absmak na lewicy. To pokazuje, że PO skręciła już całkiem totalnie w taki lewacki, a nie lewicowy nurt uprawiania polityki i chęci kierowania państwem polskim– ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Zobacz także: Poseł PO pomylił Trzaskowskiego z Palikotem? Kolejny Borys miał problem [WIDEO]

Wojciech Konieczny z Lewicy: Pomysł Budki całkowicie nieprzemyślany


– To jest pomysł całkowicie nieprzemyślany. Ja wiem, że wielu młodych ludzi nie lubi historii, historia jest nudno nauczana. Ja akurat lubię historię i wiem, że właściwa znajomość historii pomaga w bieżącym życiu i przewidywaniu tego, co się może wydarzyć. Jak mawiał Józef Piłsudski, „naród bez historii nie będzie miał też przyszłości”. Ja tego postulatu nie rozumiem. Co do teologii to wiem, że są zarzuty, jakoby poziom jej nauki w Polsce bardzo się obniżył. To jednak osobna sprawa, bo wykładanie, zgłębianie tej nauki jest jak najbardziej potrzebne. Ja tego nie pochwalam, nie rozumiem – stwierdził senator Lewicy Wojciech Konieczny.

Marek Suski z PiS: Naród, który nie zna historii, jest łatwy do zmanipulowania


– Naród, który nie zna historii, jest łatwy do zmanipulowania. Można byłoby Polaków przekonać, że to były polskie obozy koncentracyjne. Jacyś naziści rozpętali II wojnę światową. Być może polscy naziści i my jesteśmy winni. To oczywisty absurd. Historia jest jedną z królowych nauk humanistycznych. Państwo, w którym nie uczy się historii, musi po prostu przepaść. Polska ma wspaniałą historię, z której jesteśmy dumni. Narody, które nie znają swojej historii, nie mają racji bytu i w konsekwencji przepadają – argumentował poseł PiS Marek Suski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej