RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Podwójnie zmutowany wariant” koronawirusa. Indie alarmują

Taki  wariant koronawirusa wykryto także w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/EPA/SANJEEV GUPTA)
Taki wariant koronawirusa wykryto także w Wielkiej Brytanii (fot. PAP/EPA/SANJEEV GUPTA)

– W Indiach wykryto „podwójnie zmutowany wariant” koronawirusa w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią COVID-19 zachodnim stanie Maharasztra – poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Chorób, Sujeet Kumar Singh.

Merkel cofa decyzję o twardym lockdownie. „To był mój błąd!”

Angela Merkel postanowiła o wstrzymaniu decyzji dotyczącym twardego lockdownu w czasie świąt wielkanocnych. To wynik spotkanie kanclerz z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Nowy wariant został również wykryty w dziewięciu próbkach w stolicy kraju .

Sekwencjonowanie genomu i analiza próbek ze stanu Maharasztra wykazały mutacje w wirusie, które nie pasują do wcześniej skatalogowanych tzw. niepokojących wariantów (VOC – ang. variants of concern) – przekazało Ministerstwo Zdrowia w oświadczeniu.

Maharasztra to jeden z najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa stanów w Indiach , ale ministerstwo przekazało, że nie jest jasne, czy nowy wariant powoduje wzrost zakażeń tylko w tym stanie czy też w innych regionach kraju.

Podwójnie zmutowany wirus


– Chociaż tzw. niepokojące warianty i nowy podwójnie zmutowany wariant zostały znalezione w Indiach, nie zostały one wykryte w takiej liczbie, żeby móc ustalić bezpośredni związek lub wyjaśnić szybki wzrost nowych przypadków zakażenia w niektórych stanach – poinformował resort, nie ujawniając więcej szczegółów.

Władze Holandii podjęły decyzję w sprawie dalszych restrykcji

Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział utrzymanie wszystkich obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Jedynie godzina policyjna będzie zaczynać...

zobacz więcej

Indie zgłosiły już kilka przypadków wariantu, który po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii , jak również te, które po raz pierwszy znaleziono w RPA i Brazylii.

Ile zdiagnozowano przypadków zakażenia?


Jak poinformowano w środę, w ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 47 262 nowe infekcje koronawirusem – najwięcej od początku listopada. Ogółem do tej pory w tym kraju zdiagnozowano ponad 11,7 mln przypadków zakażenia. Tylko USA i Brazylia mają większą liczbę przypadków – odpowiednio ponad 29,9 mln i ponad 12.3 mln. Liczba zgonów spowodowanych COVID-19 w Indiach w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła do 275. To najwięcej w tym roku; ogólna liczba zgonów w związku z COVID-19 zwiększyła się do 160 441 – wynika z danych rządowych.

Tymczasem kilka stanów ogłosiło zakaz dużych zgromadzeń przed hinduistycznym świętem Holi w ten weekend. Zaalarmowany przez wzrost zachorowań rząd federalny ogłosił, że rozszerza ogólnokrajową kampanię szczepień, aby objąć nią wszystkich powyżej 45. roku życia, i zaapelował do obywateli, aby się szczepili.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej