RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Arka w potopie niemieckiego zła”. Uhonorowano Jana i Antoninę Żabińskich

Na ścianie budynku „Willi pod zwariowaną Gwiazdą” w stołecznym ZOO odsłonięto tablicę upamiętniającą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, państwa Jana i Antoninę Żabińskich. Podczas okupacji dyrektor warszawskiego ZOO wraz z żoną w tym miejscu udzielali schronienia Żydom prześladowanym przez Niemców.

„Oddajemy hołd polskim bohaterom, którzy ryzykowali, by ratować żydowskich sąsiadów”

Dziś oddajemy hołd polskim bohaterom, którzy heroicznie ryzykowali wszystkim, aby ratować życie swoich żydowskich sąsiadów, przyjaciół, a nawet...

zobacz więcej

Uroczystość odbyła się w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Upamiętnia on rodaków, którzy narażali życie, by ratować innych. Święto obchodzone jest w rocznicę egzekucji rodziny Ulmów, którzy 24 marca 1944 roku we wsi Markowa zostali zamordowani przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

W liście napisanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, jak ważna jest pamięć o wszystkich, którzy przeciwstawili się złu i postępowali zgodnie z najwyższymi wartościami. List w czasie uroczystości odczytała Barbara Brodowska-Mączka z Kancelarii Prezydenta.

Andrzej Duda zaznaczył w nim, że Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów ustanowiono po to, by uhonorować tysiące naszych rodaków, „którzy w epoce pieców dali świadectwo heroicznej miłości bliźniego i solidarności międzyludzkiej”.

Wszyscy oni są naszymi bohaterami narodowymi


W liście podkreślono, że Polacy z narażeniem własnego życia nieśli pomoc żydowskim współobywatelom, a dzięki odwadze i poświęceniu ocalili licznych prześladowanych, którym niemieccy okupanci zgotowali Zagładę. Prezydent przypomniał również, że wielu Polaków zginęło z rąk hitlerowców razem z ukrywanymi przez siebie Żydami. „Wszyscy oni zasługują na wieczną cześć i pamięć, co jest naszą, współczesnych Polaków, powinnością. Są bowiem naszymi bohaterami narodowymi, bo przeciwstawili się terrorowi, bezprawiu i okrucieństwu nazistowskiej III Rzeszy w imię najwyższych wartości, fundamentalnych zarówno dla naszej Ojczyzny, jak i dla całej ludzkości” – napisał prezydent Andrzej Duda.

-> Przeczytaj też: „Polmission. Tajemnice paszportów” o dyplomatach ratujących Żydów. Premiera w TVP

Dodał, że za sprawą Jana i Antoniny Żabińskich warszawska „Willa pod Zwariowaną Gwiazdą” stała się azylem, w którym znajdowali schronienie skazani na eksterminację Żydzi, a dla setek osób ogród zoologiczny był kryjówką przed tropiącymi ich zbrodniarzami.

Były dyrektor w Jad Waszem: Ładoś zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

Aleksander Ładoś, współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed Zagładą, zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – oświadczył...

zobacz więcej

Inicjatorem upamiętnienia państwa Żabińskich był Instytut Pamięci Narodowej. Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że w czasie drugiej wojny światowej za pomoc Żydom groziła kara śmierci nierzadko dla wszystkich mieszkańców budynku, w którym Niemcy odkryli kryjówkę. Polska była jedynym krajem, w którym niemiecki okupant stosował takie represje.

– W czasach, gdy potop niemieckiego zła zalewał nie tylko Polskę, ale i inne państwa Europy, oni w tym miejscu zbudowali arkę, na którą zabrali około trzystu Żydów. Ratowali te osoby, ryzykując każdego dnia swym życiem – mówił prezes IPN.

Zasługi Jana Żabińskiego dla warszawskiego ZOO


Dyrektor stołecznego ZOO Andrzej Kruszewicz powiedział, że ogród zoologiczny pamięta o długoletnim dyrektorze Janie Żabińskim, który zbudował większość obiektów znajdujących się w ZOO. – Od woliery kondorów, przez skały lwów i tygrysów czy niedźwiedzi polarnych i fok. To są jego dzieła. Cały czas ogród nosi jego ślady, a my pielęgnujemy te ślady, wspominamy o dyrektorze Janie Żabińskim i jego żonie Antoninie – mówił dyrektor Andrzej Kruszewicz.

Dodał, że pracownicy ZOO wspominają również książki i inne publikacje byłego dyrektora, ale pamiętają przede wszystkim o jego wielkim dziele wobec innych ludzi.

-> Przeczytaj również: Poczta Polska wprowadza znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów

W 1965 roku państwo Antonina i Jan Żabińscy zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przyznawanym przez izraelski instytut Jad Waszem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej