RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sekretarz stanu USA: Nord Stream 2 wbrew bezpieczeństwu energetycznemu Europy

Nasze relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem – mówił Blinken (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)
Nasze relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem – mówił Blinken (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)

Gazociąg Nord Stream 2 to projekt wbrew europejskim celom bezpieczeństwa energetycznego – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Rząd holenderski prowadził z Rosją tajne negocjacje w sprawie Nord Stream 2

W 2017 r. holenderski rząd wznowił zakulisowe kontakty dyplomatyczne z Rosją. Jak informuje portal FTM, urzędnicy wysokiego szczebla kilkukrotnie...

zobacz więcej

– Wszyscy spodziewamy się, że nasze relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem w dającej się przewidzieć przyszłości. Ale jesteśmy na to przygotowani – oświadczył konferencji prasowej w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken, który brał tam udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

– Możemy jednak mieć nadzieję na relacje z Rosją, które są przewidywalne i stabilne. Zamierzamy angażować Rosję w sposób, który chroni nasze interesy (...). Ale nawet jak będziemy pracować z Rosją, żeby realizować interesy nasze i Sojuszu, (...) to będziemy też pociągać ją do odpowiedzialności za bezwzględne i wrogie działania – zapewnił Blinken.

– Prezydent USA Joe Biden mówi jasno od dłuższego czasu, że jego zdaniem Nord Stream 2 to zły pomysł. Powiedziałem to bezpośrednio (niemieckiemu) ministrowi spraw zagranicznych Heiko Maasowi. Powiedziałem jasno, że (...) zaangażowanie w budowę gazociągu jest zagrożone amerykańskimi sankcjami – oświadczył Blinken.

Podkreślił, że USA różnią się z Niemcami w sprawie podejścia do projektu. Zdaniem Blinkena Nord Stream 2 dzieli Europę i czyni z Ukrainy obiekt „rosyjskich manipulacji”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej