RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent: Nigdy nie możemy się godzić na antysemityzm

Nigdy nie możemy się godzić na antysemityzm; nie wolno nam przechodzić obok tego obojętnie; nigdy nie możemy się zgodzić na jakiekolwiek symbole hitlerowskich Niemiec w naszym kraju, na jakiekolwiek gesty, nie ma to to zgody w przestrzeni publicznej w żadnej formie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r....

zobacz więcej

W Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej i pielęgnującym pamięć o tamtych wydarzeniach.

– Chcę wyrazić wdzięczność, a zarazem państwa zapewnić, że w sposób absolutnie jednoznaczny będę zwalczał w swojej pracy – nie tylko prezydenckiej, ale także i później – wszelkie przejawy antysemityzmu w naszym kraju dlatego, że one uderzają w pamięć o państwa najbliższych – oświadczył prezydent.

Podkreślił, że „wszelkie przejawy antysemityzmu w Polsce są deptaniem grobu rodziny Ulmów”.

– Tak. Dlatego, że oni to czynili z miłości, a antysemityzm to nienawiść, dwa przeciwieństwa. Nigdy nie możemy się na antysemityzm godzić. Nie wolno nam przechodzić obok tego obojętnie – oświadczył prezydent.

Zobacz także: Poczta Polska wprowadza znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów

Jak mówił, „my, Polacy, ze względu na naszą solidarność z Żydami i pamięć o tych, którzy zginęli, zostali zamordowani, zarówno pochodzenia polskiego, jak i żydowskiego, nigdy nie możemy się zgodzić na jakiekolwiek symbole hitlerowskich Niemiec w naszym kraju, na jakiekolwiek gesty”.

– Nigdy, w najmniejszej nawet formie. Nie ma to to zgody w przestrzeni publicznej w żadnej formie. Nie ma i nie będzie; musimy tutaj być absolutnie pryncypialni, bo jesteśmy tą solidarność z ofiarami winni –powiedział prezydent.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej