RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Na Księżycu powstaną panele słoneczne. Stała baza coraz bliżej

W ciągu najbliższych lat na Księżycu powstanie stała baza (fot. NASA)
W ciągu najbliższych lat na Księżycu powstanie stała baza (fot. NASA)

Najnowsze

Popularne

To ważny krok w kierunku budowy stałej bazy na Księżycu. NASA ogłosiła plan wybudowania dziewięciometrowych paneli słonecznych. To pozwoli na stałą obecność człowieka na jedynym satelicie Ziemi.

Jak będzie wyglądać miasto na Marsie? Jest pierwsza wizualizacja

Tak będzie wyglądało miasto na Marsie. Pracownia architektoniczna ABIBOO opracowała koncepcje urbanistyczną pierwszej ludzkiej osady na czerwonej...

zobacz więcej

Zostało już wybrane pięć firm, które mają przygotwać inwestycje. To niezwykle skomplikowany i nowatorski proces. Jest on elementem programu Artemis, którego celem jest zbudowanie stałej bazy na Srebrnym Globie.

Astronauci mają ponownie pojawić się na Księżycu w 2024 r. To dopiero pierwszy krok, bo kolejnym etapem będzie ciągły pobyt człowieka. Potrzebny do tego jest dostęp do stałego źródła energii. Będzie to konieczne do obsługi całej bazy, a także niezbędnego sprzętu do badań. Dostęp do prądu zapewnią panele słoneczne.

Klucz do poznania Księżyca


Posiadanie niezawodnych źródeł energii na Księżycu jest kluczem do prawie wszystkiego, co chcemy robić na jego powierzchni. Współpracując z pięcioma różnymi firmami przy projektowaniu tych prototypowych systemów, skutecznie zmniejszamy ryzyko nieodłącznie związane z opracowywaniem tak przełomowych technologii – powiedział Niki Werkheiser z Space Technology Mission Directorate (STMD). NASA przeznaczyła na projekt ponad 700 mln dolarów. Panele słoneczne muszą być dużo bardziej wytrzymałe od tych, które zna każdy z nas. A także sporo lżejsze. Ułatwi to ich transport poza Ziemię.

Według wstępnych założeń instalacja ma być gotowa pod koniec lat 20. XXI wieku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej