RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Poczta Polska wprowadza znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów

Znaczek trafił do obiegu(fot. Materiały prasowe)
Znaczek trafił do obiegu(fot. Materiały prasowe)

Znaczek honorujący Polaków ratujących Żydów wprowadza Poczta Polska. Trafił on do obiegu 24 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – poinformowała spółka w środę w komunikacie.

Znaczek upamiętniający 40-lecie NSZZ „Solidarność” trafił do obiegu

Poczta Polska upamiętniła 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” znaczkiem, który oficjalnie został wprowadzony do obiegu podczas uroczystych...

zobacz więcej

Na znaczku przedstawiony został pomnik autorstwa Moniki Kupiec, znajdujący się w Popardowej (gmina Nawojowa), upamiętniający wydarzenia z marca 1944 roku. Przedstawia on kontury sylwetek czwórki Polaków (Agnieszki Rumin, Jana Rumina, Jakuba Tokarza i Ludwiki Borek), zasłaniających sobą sześcioro Żydów (Ruchla Neugrӧschel, Aba Schreibel, Blumka Schreiber, Gitla Neugrӧschel, Chaim Neugrӧschel i Mojżesz Kaufer) – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Spółka poinformowała, że oprócz znaczka w limitowanej wersji wydana została koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona zdjęcie tablicy informacyjnej poświęconej pamięci polskich i żydowskich obywateli, mieszkańców Gminy Nawojowa i Kamionka Wielka, zamordowanych przez Niemców.

Zobacz także: Kazimierz Górski na pocztowych znaczkach. „Już za życia stał się legendą” 

„Ze względu na przypadający 24 marca Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Poczta Polska zdecydowała się wydać znaczek mający na celu upamiętnienie tych wszystkich osób, które swoim heroizmem i bezinteresowną chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, przyczynili się do ocalenia przedstawicieli społeczności wyznania mojżeszowego” – powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. „Polacy ratujący Żydów byli, są i powinni być dla każdego z nas wzorem i symbolem człowieczeństwa” – dodał.

Dziś Dzień Znaczka Pocztowego. Pochwalcie się swoimi kolekcjami

9 października pod egidą ONZ jest obchodzony Światowy Dzień Poczty. W Polsce święto to jest uzupełnione przez Dzień Znaczka Pocztowego, ustanowiony...

zobacz więcej

Pierwszy znaczek z serii honorującej Polaków, którzy ratowali Żydów, został przez Pocztę Polską wprowadzony do obiegu w 2018 r. – przypomniano w komunikacie. Walor przypominał historię rodziny Ulmów, która podczas okupacji dała schronienie ośmiorgu Żydów.

Również w 2018 r. Poczta Polska wydała kartkę upamiętniającą postać siostry Matyldy Getter, a w 2019 r. w ręce klientów i filatelistów trafiło kolejne wydawnictwo serii – prezentujące postać ministra spraw zagranicznych Rządu RP na uchodźctwie Edwarda Raczyńskiego, którego nota była pierwszym oficjalnym raportem o Holokauście. Było to również pierwsze oficjalne wystąpienie jednego z rządów w obronie wszystkich Żydów prześladowanych przez hitlerowskie Niemcy.

Zobacz także: Amazon w Polsce. Poczta Polska rozwija współpracę 

Znaczek zaprojektowany został przez Jacka Konarzewskiego. Koperta i datownik FDC przez Jana Konarzewskiego. Nakład waloru wynosi 100 tys. sztuk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej