RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były prezes PKP zatrzymany przez CBA

Mirosław P. (fot. arch.PAP/J.Kamiński)
Mirosław P. (fot. arch.PAP/J.Kamiński)

CBA zatrzymało pięciu byłych pracowników PKP S.A. w śledztwie dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej tej spółce. Wśród zatrzymanych jest były prezes zarządu. Jak ustalił portal tvp.info, to Mirosław P.

CBA zatrzymało dziewięć osób ws. miliardowego przetargu w PKP PLK

Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali dziewięć osób za usiłowanie oszustwa na szkodę spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawa dotyczy...

zobacz więcej

Zatrzymań dokonali funkcjonariusze warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Śledztwo, w ramach którego doszło do zatrzymań, dotyczy wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce PKP S.A. „Chodziło o zawarcie umowy na realizację profilaktyki w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ta sprawa zakończyła się już skierowaniem do sądu aktu oskarżenia” – przypomina Biuro.

Sprawa dała jednocześnie początek kolejnemu postępowaniu. W trakcie prowadzonych czynności ujawniono wątek dotyczący zawarcia czterech umów na obsługę public relations pomiędzy PKP S.A., a warszawską agencją prowadzoną przez byłych pracowników spółki.

„Dokumenty podpisano w 2016 roku, a ich łączna wartość przekraczała 650 tys. zł. W oparciu o ustalenia śledczych nie było potrzeby ich zawarcia, a zakres określonych w nich zadań mogli wykonać pracownicy już zatrudnieni w spółce w specjalnie utworzonym Biurze Komunikacji i Marketingu” – podaje CBA.

Śledczy ustalili, że w ramach umów agencja zobowiązała się między innymi do bieżącego doradztwa związanego z funkcjonowaniem spółki, w tym również związanego ze Światowymi Dniami Młodzieży, wykonania serwisu internetowego integrującego informacje o kolei na Światowe Dni Młodzieży oraz doradztwa kryzysowego.

W związku z tą sprawą CBA zatrzymało w Warszawie i Krakowie pięć osób. Wśród zatrzymanych znaleźli się trzej byli pracownicy PKP S.A. zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych, w tym były prezes zarządu – z informacji portalu tvp.info wynika, że chodzi o Mirosława P., który zarządzał kolejową spółką od grudnia 2015 r. do marca 2017 r. – były członek zarządu oraz była dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu. Zatrzymano także dwóch byłych wspólników agencji PR, wcześniej zatrudnionych w PKP S.A.).

Zatrzymani usłyszeli zarzuty związane z niegospodarnością i wyrządzeniem szkody w mieniu spółki.

źródło:
Zobacz więcej