RAPORT

Pogarda

Mikroplastiki to siedlisko patogenów

Mikroplastiki można znaleźć we wszystkim (fot. Shutterstock/Alina Kruk)
Mikroplastiki można znaleźć we wszystkim (fot. Shutterstock/Alina Kruk)

Najnowsze

Popularne

Wszechobecne mikroplastiki to prawdziwe siedlisko patogenów, bakterii opornych na antybiotyki – piszą naukowcy na łamach „Journal of Hazardous Materials Letters”.

Ze śniegiem pada plastik

Dzięki nowej, czulszej technice naukowcy wykryli cząstki mikro- i nanoplastiku w śniegu. Nawet jeśli same cząstki nie są szkodliwe, to mogą się do...

zobacz więcej

Drobne cząsteczki tworzywa sztucznego można znaleźć we wszystkim, od kosmetyków, pasty do zębów i włókien odzieżowych, po żywność, powietrze i wodę pitną.

Okazuje się, że te wszechobecne drobiny plastiku mogą być siedliskiem i nośnikiem opornych na antybiotyki bakterii i patogenów. Zwłaszcza gdy kanalizacją trafią do ścieków w oczyszczalniach. Na cząsteczkach mikroplastiku tworzą się śluzowate warstwy osadu lub biofilm, który umożliwia patogenom przywieranie i mutowanie i wymianę DNA.

W najnowszych badaniach naukowcy z New Jersey Institute of Technology (USA) wykazali, że niektóre szczepy bakterii zwiększały oporność na antybiotyki nawet 30-krotnie, żyjąc w biofilmach, tworzących się na mikroplastikach. Drobinki plastiku to nośniki, na których wędrują patogeny.

„Dla nas mikroplastiki to drobinki, ale w rzeczywistości stanowią one rozległą przestrzeń dla patogenów” – wyjaśnia członek zespołu, Mengyan Li.

Naukowcy podkreślają, że w oczyszczalni ścieków część mikroplastików może trafić do środowiska, mimo filtrów i innych procesów uzdatniania wody.

Przeczytaj też: Mikroplastik w większości kosmetyków. Może się dostawać do organizmu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej