RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kiedy koniec lockdownu w szkołach? Czarnek: Realny powrót wszystkich klas

Powrót do szkół. Czarnek mówi o scenariuszach (fot. PAP/Mateusz Marek)
Powrót do szkół. Czarnek mówi o scenariuszach (fot. PAP/Mateusz Marek)

Kwiecień jest realny, jeśli chodzi o powrót do szkół części uczniów – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wskazał, że istnieje prawdopodobny scenariusz, że w maju już wszystkie klasy będą uczyły się tradycyjnie.

Dziś najwięcej zakażeń od początku epidemii. To pewne: będą nowe obostrzenia

Nowe decyzje dotyczące obostrzeń zostaną wydane w czwartek – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Przekazał, że w środowym raporcie epidemicznym...

zobacz więcej

Powrót do szkół w kwietniu? Czarnek odpowiada


KORONAWIRUS – RAPORT

Minister Czarnek był gościem Polskiego Radia. Szef resortu edukacji pytany, kiedy nastąpi koniec szkolnego lockdownu mówił, że jeśli chodzi o powrót do szkół „to kwiecień jest realny”.

– Trzecia fala przebiega teraz, wszystko zależy od nas, od tego czy będziemy na serio podchodzić do tego co się dzieje na zewnątrz – wskazał.

Mówił, że wiele zależy od tego, jakie będzie nasze zachowanie podczas świąt wielkanocnych i czy ograniczymy kontakty do minimum. Dodał przy tym, że jest szansa na to, że jeszcze w kwietniu część klas wróci do nauki w szkołach.

Mówił, że scenariusz przedstawia się tak, że najpierw wrócą do nauki stacjonarnej klasy I-III, „bo tam – ze względu na wiek – nauka zdalna jest najmniej efektywna”. Mówił, że być może równocześnie wróci nauka hybrydowa dla uczniów klas IV-VIII oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Czarnek mówił też, że wyobraża sobie taką sytuację, że na początku maja wszystkie klasy będą uczyły się w szkołach. – Możliwe, że na początku maja będziemy już po trzeciej fali koronawirusa – wskazał.

Kiedy powrót do szkół? Czarnek wskazał konkretną datę po Wielkanocy

Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że lockdown w...

zobacz więcej

Nowe rozporządzenie dot. nauki


W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie z nią od 22 marca do 11 kwietnia zawieszone zostaje w całym kraju prowadzenie zajęć stacjonarnych w szkołach dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. W tym czasie uczniowie z tych klas mają się uczyć zdalnie.

Szkoły podstawowe będą obowiązane zorganizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas I-III – dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zajęcia będą organizowane dla dzieci, których rodzice zawnioskują o taką opiekę.

Dyrektor szkoły będzie obowiązany umożliwić dzieciom objętym opieką w szkole realizację na terenie szkoły zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Do 11 kwietnia wydłużone zostaje też zdalne nauczanie dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Do 11 kwietnia zawieszone jest nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej