RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Doustny lek na COVID-19. Ruszyły badania kliniczne

W USA rozpoczęły się pierwsze testy kliniczne podawanego doustnie leku przeciwwirusowego mającego pomagać pacjentom chorym na COVID-19 – poinformowała firma Pfizer. Preparat ma być podawany po pierwszych objawach infekcji.

COVID-19. Prace nad doustnymi szczepionkami. Jedna z firm deklaruje wysyłkę pocztą [WIDEO]

Firmy z Indii i Izraela poinformowały o przygotowaniach do pierwszej fazy badań klinicznych nad doustną szczepionką przeciw COVID-19. Nad podobnym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Badany lek jest inhibitorem proteazy, który zapobiega namnażaniu się wirusa w komórkach. Preparaty opierające się na tym samym mechanizmie są z powodzeniem stosowane w leczeniu innych chorób wirusowych, takich jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu C – zaznacza Pfizer.

Opracowaliśmy ten lek jako substancję podawaną doustnie, która będzie mogła być przepisywana po pierwszych symptomach infekcji, bez konieczności hospitalizowania pacjenta – powiedział odpowiadający za badania medyczne w firmie dr Mikael Dolsten.

Koncern prowadzi już badania kliniczne nad inhibitorem proteazy podawanym dożylnie. Uczestnikami tych testów są chorzy na COVID-19 leczeni w szpitalach.

Dzięki tym dwóm lekom może uda się stworzyć kompleksowy model leczenia z COVID-19, który uzupełni szczepienia – podkreślił Dolsten.

Amerykański Pfizer wraz z niemiecką spółką BioNTech wyprodukował pierwszą zaakceptowaną w państwach zachodnich szczepionkę przeciwko COVID-19. W pracach nad doustnym lekiem na tę chorobę bardziej zaawansowane są jednak koncerny Merck i Roche, których preparaty są już w kolejnej fazie badań klinicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej