RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

PO chce likwidować kierunki studiów. Czarnek odpowiada Budce [WIDEO]

Wciąż głośno o ubiegłotygodniowym wywiadzie szefa Platformy Obywatelskiej. Borys Budka mówił w nim m.in. o planach likwidacji dwóch kierunków uniwersyteckich: teologii i historii. W TVP Info pytany o komentarz szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek skrytykował pomysł lidera PO. – Borys Budka mówiąc, że chce zlikwidować kierunki teologii i historii, chce zlikwidować tak naprawdę polskość – ocenił minister.

Budka boi się Trzaskowskiego. Za kulisami: Szpetnie go potraktował

Borys Budka w ostatnim wywiadzie ośmieszył ruch Rafała Trzaskowskiego. Większość osób komentowała, że lider PO „niechcący zaorał” kolegę z partii....

zobacz więcej

Wywiad Borysa Budki wywołał medialną burzę, głównie za sprawą szczerych słów na temat społecznego ruchu Rafała Trzaskowskiego, którego znaczenie lider PO wyraźnie deprecjonował, a wręcz ośmieszył, przyznając, że było to „hasło rzucone pod wpływem emocji”.

Głośny wywiad Borysa Budki


Nieco mniej wybrzmiały słowa lidera PO, dotyczące zapowiedzi likwidacji dwóch kierunków studiów.

– No, nie bójmy się powiedzieć, że państwo finansuje naukę ludzi, którzy po tych studiach nie będą mieli zatrudnienia – mówił Budka w rozmowie z Wyborczą, wyjaśniając, że chodzi o wydziały teologiczne i historyczne, które mają zniknąć, gdy Platforma wygra wybory.

Do tej zapowiedzi we wtorek w programie „O co chodzi” na antenie TVP Info odniósł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wskazując, że kontrowersyjne słowa Borys Budka wypowiedział „w przededniu 1055. rocznicy chrztu Polski, czyli absolutnie historycznego momentu, od którego datuje się państwowość polską i polskość jako taką”.

Zobacz także: Poseł PO pomylił Trzaskowskiego z Palikotem? Kolejny Borys miał problem [WIDEO]
teraz odtwarzane
Poseł PO pomylił Trzaskowskiego z Palikotem?

– Warto zrozumieć co powiedział Borys Budka. Powiedział: Nie będziemy uczyć historii na uniwersytetach, nie będziemy kształcić nauczycieli historii, a zatem nie będziemy uczyć naszych dzieci historii Polski. Oderwiemy ich od korzeni, od historii ich przodków – komentował sens słów polityka opozycji.

Czarnek: Jeśli PO dojdzie do władzy, oderwie nas od korzeni


Dodał przy tym, że z zapowiedzi Budki można wyeksponować inną treść: „Nie będziemy kształcić również teologów, katechetów, księży, w związku z powyższym oderwiemy Polaków od chrześcijaństwa”.

Oburzająca galeria zdjęć niemieckich żołnierzy w Polsce. Artykuł zniknął

„Kurier Lubelski” należący do wydawnictwa Polska Press opublikował w sieci galerię zdjęć żołnierzy stacjonujących w Zamościu w latach 1939-45....

zobacz więcej

Borys Budka mówiąc, że chce zlikwidować kierunki teologii i historii, chce zlikwidować tak naprawdę polskość, bo polskość jest oparta właśnie na 1050-letniej historii przodków, wielu pokoleń, które oddawały życie za ojczyznę, byśmy mogli żyć w wolnym państwie. Budka powiedział, że jeśli PO dojdzie kiedyś do władzy, to właśnie oderwie nas od korzeni – ocenił Przemysław Czarnek.

Przegląd podręczników szkolnych. Jakie błędy wykazano?


Gość TVP Info pytany był także o przeprowadzony niedawno przegląd podręczników szkolnych pod kątem nieścisłości, manipulacji czy kłamstw historycznych. Wychwycono m.in., że w kontekście II wojny światowej nie pisze się o Niemcach, tylko nazistach.

– Błędy dotyczą sposobu przekazywania wiedzy. Co do zasady podręczniki z klas I i II szkół ponadpodstawowych z historii, WOS-u i języka polskiego zostały ocenione dobrze – jako zgodne z podstawami programowymi – powiedział Czarnek.

Minister zwrócił jednak uwagę na nieścisłości językowe i sposób przekazu. – Na przykład kiedy autorzy podręcznika piszą o największych religiach świata, to zaczynają od islamu, a przecież największą religią świata jest chrześcijaństwo. To zostaje w świadomości młodych ludzi – ocenił.

Wyjaśnił przy tym, że eksperci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielu innych uczelni w Polsce, w tym również z KUL, wykazali „drobne błędy, ale jakże ważne, z punktu widzenia przekazywania wiedzy młodym pokoleniom”.

Zobacz także: Jest wyrok sądu ws. ZDF i przeprosin za film „Nasze matki, nasi ojcowie”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej