RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Budka wsparł Grodzkiego. „Szkoda, że nie wystąpili razem z Gawłowskim i Nowakiem” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Szef PO Borys Budka wsparł na konferencji marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który nie chce zrzec się immunitetu w związku z aferą korupcyjną. – PO chce bronić marszałka Grodzkiego w myśl doktryny Sławomira Neumanna, czyli jak niepodległości, nie patrząc na konsekwencje polityczne swojego zachowania. Szkoda, że obok marszałka nie stanął jeszcze senator Stanisław Gawłowski. Mogli też połączyć się z aresztem, Sławomirem Nowakiem. Taka wesoła ekipa mogłaby mówić o praworządności czy demokracji – powiedział Adam Andruszkiewicz, minister w kancelarii premiera.

Jest wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu [WIDEO]

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Kancelarii Senatu RP o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu – potwierdziła portalowi...

zobacz więcej

Kłopoty polityków związanych z PO


Określenie „doktryna Neumanna” pojawiło się w polskiej polityce po ujawnieniu taśm z udziałem byłego już szefa klubu PO Sławomira Neumanna. Przekonywał on, że ewentualne zarzuty prokuratorskie dla kandydatów PO w wyborach samorządowych nie mają znaczenia, a wręcz mogą pomóc, a sądy szybko nie wydadzą wyroków. Senator i były sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski spędził kilka miesięcy w areszcie m.in. z powodu zarzutów korupcyjnych. Co najmniej do połowy kwietnia w areszcie będzie przebywał minister transportu w rządzie PO-PSL Sławomir Nowak. Również w przypadku tego polityka chodzi o zarzuty korupcyjne.

Marszałek Grodzki wsparty przez Budkę zasłania się praworządnością


Prokuratura chce postawić szefowi izby wyższej parlamentu Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty korupcyjne dotyczące zdarzeń w latach 2006, 2009 i 2012. W sprawie domniemanego procederu korupcyjnego w szczecińskim szpitalu przesłuchano blisko 180 świadków, 15 z nich to byli pacjenci obecnego marszałka. Czy Grodzki, który zapewnia, że jest niewinny, zrezygnuje z immunitetu, aby oczyścić się z zarzutów? „Senat jest redutą demokracji, ostoją wolnej myśli i nadzieją na powrót praworządności w Polsce, dlatego jeżeli partia rządząca, która od półtora roku urządza na mnie polowanie, chce tym sposobem uzyskać większość w Senacie, to ja na to mówię »nie«” – mówił na konferencji sam marszałek.

U boku Grodzkiego wystąpił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. „Jestem przekonany, że każdy przyzwoity człowiek wie, czemu ma służyć ten wniosek prokuratury. Jestem również przekonany, że każdy przyzwoity człowiek będzie stał po stronie marszałka Grodzkiego” – bronił partyjnego kolegi Budka. Czy liderzy PO powinni zasłaniać się walką o praworządność? – Tu nie o demokrację czy praworządność chodzi, tylko o wyjaśnienie, czy oskarżenia wielu osób, że pan Grodzki przyjmował korzyści majątkowe, są po prostu zasadne. Polacy muszą wiedzieć, czy na czele Senatu stoi uczciwy polityk czy człowiek skorumpowany, który powinien być wymieciony z przestrzeni publicznej – ocenił minister Andruszkiewicz.

Zobacz także: Grodzki zrzeknie się immunitetu? Marszałek mówi o zastraszaniu

Jan Filip Libicki, PSL: Cała sytuacja nie pomaga marszałkowi Grodzkiemu


– Ja nie będę radził marszałkowi Grodzkiemu. Pan marszałek jest doświadczonym politykiem. Sam rozezna, co powinien w tej sprawie zrobić. Ja nie do końca dowierzam wszystkiemu, co mówi prokuratura. Niewątpliwie Polska ma kłopoty z praworządnością. Gdyby ich nie miała, to nie mielibyśmy przepychanek z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To jest rzecz jasna. Oczywiście ta cała sytuacja na pewno nie pomaga marszałkowi Grodzkiemu, ale pan marszałek podjął taką decyzję i ja nie mam zamiaru jej komentować – mówił senator PSL Jan Filip Libicki.

Jan Dziedziczak z PiS: Marszałek uciekając, chowając się za immunitetem sprawy nie wyjaśnia


– Marszałek Grodzki miał szanse i cały czas ma szansę, żeby wyjaśnić całą sprawę. Uciekając, chowając się za immunitetem sprawy nie wyjaśnia. Mamy zeznania ludzi, którzy je składali będąc świadomymi odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Mamy liczne głosy osób, które jednoznacznie powtarzają pewien schemat. Schemat brania łapówek przez pana marszałka. Sprawę można wyjaśnić. Aby to zrobić, trzeba nie chować się za immunitetem, tylko zrzec się go, aby marszałek był traktowany jak każdy inny obywatel. Wyjaśnić sprawę, zeznawać pod przysięgą – argumentował Jan Dziedziczak, minister w kancelarii premiera.

Terlecki: Grodzki powinien sam zrzec się immunitetu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powinien sam zrzec się immunitetu, stanąć przed zarzutami i jeżeli one są niesłuszne, to je odeprzeć – ocenił szef...

zobacz więcej

Mirosław Suchoń z KO: Nagonka polityczna


– Oczywiście, że jest to nagonka polityczna. Przypomnę, że wokół tej sprawy narosły kontrowersje. Organy państwa próbowały przekonywać do złożenia obciążających zeznań różnych świadków. Później ci świadkowie informowali o tym opinię publiczną. Cała ta sprawa wygląda na absolutnie dętą. Służby powinny się zająć tym, co dzisiaj jest prawdziwą aferą. Tym, co zostało ujawnione przez media w temacie prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka – przekonywał poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń. Przed rokiem Grodzki informował o 90-letnim „człowieku honoru”, który poinformował, że kuszono go pieniędzmi za oczernienie marszałka. Dziennikarze TVP Szczecin ustalili, że mężczyzna okazał się byłym funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa, który miał donosić na własną żonę.

Zobacz także: Nowe fakty w sprawie funkcjonariusza UB – bohatera konferencji Grodzkiego

Karolina Pawliczak z Nowej Lewicy: PiS może po raz kolejny próbować przejąć Senat


Na pewno Zjednoczonej Prawicy bardzo przeszkadza dzisiaj to, że ma niewiele do powiedzenia w Senacie. Próba zwrócenia uwagi na pana marszałka Grodzkiego, zrobienie wokół tego atmosfery afery powoduje, że prawdopodobnie Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało podjąć kolejny raz próbę przejęcia Senatu – oceniła powrót tematu domniemanej korupcji Grodzkiego posłanka Nowej Lewicy Karolina Pawliczak.

Ryszard Czarnecki z PiS: Niesamowite, że 200 osób pomówiło marszałka


– Pan marszałek Grodzki decydując o tym, kiedy Senat zajmie się wnioskiem prokuratury, jest sędzią we własnej sprawie. On używa instytucji, którą kieruje, do tego, żeby nie mieć sprawy, żeby ją odwlec. Może do czasów, kiedy będzie rządzić PO, sprawie łeb ukręci. Jest to gra na czas. Z punktu widzenia prawnego ma sens, ale z punktu widzenia reputacji marszałka Grodzkiego jest dla niego rujnująca. Jeżeli Tomasz Grodzki wie, że jest niewinny, został pomówiony przez 200 świadków, choć to niesamowite, żeby 200 osób pomawiało, to powinien jak najszybciej zrzec się immunitetu, stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i wyjaśnić sprawę. Tak zrobiłby każdy z nas. Każdy, kto poczułby się niesprawiedliwie oskarżony, zaatakowany – przekonywał eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej