RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielkanoc 2021 – duże zmiany. Wielki Tydzień w czasie epidemii koronawirusa

Wielkanoc 2021 – duże zmiany w Wielkim Tygodniu (fot. Riccardo De Luca/Anadolu Agency/Getty Images)
Wielkanoc 2021 – duże zmiany w Wielkim Tygodniu (fot. Riccardo De Luca/Anadolu Agency/Getty Images)

Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Przed nami drugi Wielki Tydzień, który przeżyjemy pod znakiem epidemii koronawirusa. Także w tym roku spodziewane są wielkie zmiany – również w Watykanie. Jak będzie przebiegać Wielkanoc 2021?

Papież o życiu po pandemii. „Świat nie będzie taki jak wcześniej”

Papież Franciszek wyraził przekonanie, że ekologia i solidarność muszą być filarami nowego świata po pandemii. W wywiadzie, którego fragment...

zobacz więcej

Wszystkie watykańskie uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy odbędą się w reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby osób, zgodnie z przepisami lockdownu, który będzie obowiązywał także w Rzymie do 6 kwietnia.

Niedziela Palmowa bez tradycyjnej procesji


Według informacji przekazanych we wtorek dziennikarzom przez biuro prasowe Watykanu, papież odprawi w bazylice Świętego Piotra mszę w Niedzielę Palmową 28 marca. Drugi rok z rzędu liturgia ta, której towarzyszy procesja z gałązkami oliwnymi, nie odbędzie się na placu przed bazyliką watykańską.

W Wielki Czwartek rano Franciszek przewodniczyć będzie mszy Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Mszę tę odwołano w pierwszym roku pandemii.

Po południu tego dnia, także w Watykanie, mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie nie papież, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po raz pierwszy Franciszek nie odprawi tej mszy. Przyczyny tej zmiany i nieobecności papieża nie są jeszcze znane. Do wybuchu pandemii od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawiał zawsze tę mszę poza Watykanem; w więzieniach, klinikach, ośrodku dla uchodźców.

Wielki Piątek: Nabożeństwo Męki Pańskiej


W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Miejscem wieczornej Drogi Krzyżowej, podobnie jak w pierwszym roku pandemii będzie znów plac przed bazyliką w Watykanie, a nie jak dotąd zawsze Koloseum. Przewidziano udział niewielkiej liczby wiernych.

Papież o swojej przyszłości. Mówił o śmierci

„Umrę tu, w Rzymie. Nie wrócę do Argentyny” to słowa papieża Franciszka z wywiadu, jakiego udzielił dziennikarzowi ze swojego kraju Nelsonowi...

zobacz więcej

Papież powierzył zadanie napisania rozważań do Via Crucis grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.

Wigilia Paschalna 2021


W Wielką Sobotę wieczorem w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, czyli o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie przewodniczyć mszy w bazylice, po niej w południe wygłosi wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.

Zobacz także: Papież do Polaków: Niech szacunek dla życia będzie fundamentem rodzin

źródło:

Zobacz więcej