RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Polmission. Tajemnice paszportów” o dyplomatach ratujących Żydów. Premiera w TVP

„Paszporty Paragwaju” obejrzało blisko milion osób na całym świecie (fot. TVP)
„Paszporty Paragwaju” obejrzało blisko milion osób na całym świecie (fot. TVP)

Jutro w TVP1 telewizyjna premiera filmu dokumentalnego „Polmission. Tajemnice paszportów”. To kontynuacja produkcji „Paszporty Paragwaju”, która opowiada o wysiłkach Grupy Ładosia na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą poprzez produkcję fałszywych paszportów latynoamerykańskich.

YouTube usunął spektakl o ratowaniu Żydów przez grupę Ładosia. Interweniowało MSZ

Serwis YouTube usunął w środę premierowe nagranie spektaklu „Paszporty życia”, który Fundacja Hatikva przygotowała wspólnie z młodzieżą jednego z...

zobacz więcej

Premiera dokumentu wiąże się z obchodzonym jutro Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Koproducentami filmu w reżyserii Jacka Papisa są TVP, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Instytut Pamięci Narodowej.

„Paszporty Paragwaju”


Prezes IPN doktor Jarosław Szarek poinformował, że „Paszporty Paragwaju” obejrzało blisko milion osób na całym świecie. Film „Polmission. Tajemnice paszportów” rozwija wątek ratowania Żydów, działań, w które zaangażował się Rząd RP na Uchodźstwie, polska dyplomacja, wywiad oraz organizacje żydowskie. Produkcja zostanie wyemitowana w TVP1 jutro o 21:00.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego filmu. W IPN już myślimy o kolejnym projekcie, filmie, który pokaże zaangażowanie polskiej dyplomacji w czasie II wojny światowej w pomoc ludności żydowskiej – zadeklarował dr Jarosław Szarek . Członek zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz podkreślił, że film Jacka Papisa opowiada o brawurowej akcji polskich dyplomatów. – Wraz ze służbami innych państw preparowali dokumenty, paszporty państw Ameryki Południowej, aby Żydzi, którzy stanęli w obliczu Zagłady, mogli bezpiecznie wyjeżdżać i znaleźć ocalenie – przypomniał. Film zostanie wyemitowany także w TVP Dokument w czwartek o 21:20.

78. rocznica likwidacji krakowskiego getta

Przy tablicy pamiątkowej na Placu Bohaterów Getta w Krakowie złożony został wieniec w imieniu Andrzeja Dudy – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

zobacz więcej

Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów IPN przygotował kilkadziesiąt różnych inicjatyw, publikacji, wystaw i materiałów edukacyjnych.

Jutro o 9:00 na elewacji Willi pod Zwariowaną Gwiazdą na terenie Warszawskiego ZOO zostanie odsłonięta tablica poświęcona Janowi i Antoninie Żabińskim. Małżeństwo wykorzystywało pomieszczania ogrodu do ukrywania Żydów szmuglowanych z terenu warszawskiego getta .

Także jutro o 11:00 w Będzinie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa Grupy Ładosia. Będzie to pierwsze tego typu upamiętnienie polskich dyplomatów i żydowskich współpracowników fabrykujących i kolportujących dokumenty latynoamerykańskie do Żydów w całej Europie. Z samego Będzina próbowano uratować w ten sposób blisko 800 osób.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką będzie obchodzony po raz czwarty. Święto zostało ustanowione na mocy ustawy, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

24 marca minie 77 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej