RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Oburzająca galeria zdjęć niemieckich żołnierzy w Polsce. Artykuł zniknął

Niemieccy żołnierze w czasie II wojny światowej (fot. PAP/Reprodukcja, twitter.com/Tulajew)
Niemieccy żołnierze w czasie II wojny światowej (fot. PAP/Reprodukcja, twitter.com/Tulajew)

„Kurier Lubelski” należący do wydawnictwa Polska Press opublikował w sieci galerię zdjęć żołnierzy stacjonujących w Zamościu w latach 1939-45. Podkreślano, że wiedli oni spokojne życie: „spacerowali korzystając z uroków m.in. zamojskiego rynku czy parku”. Ani słowem nie wspomniano, że chodzi o Niemców, którzy w 1939 r. zaatakowali Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Artykuł wywołał burzę w internecie. Najpierw zmieniono jego treść, a potem zupełnie zniknął z sieci.

„Sprowadzili śmierć, a Onet pisze, że im święta nie wyszły”, „Folksdojcze” – reakcje na bulwersujący tekst

„Pomyślcie. Co trzeba mieć w głowie? Żeby przedstawiać armię, która niszczyła nasz kraj i sprowadziła niewyobrażalne cierpienia i śmierć milionów,...

zobacz więcej

„Codzienne życie żołnierza w Zamościu w czasie II wojny światowej. Zobacz zdjęcia” – zachęcano w tytule artykułu zamieszczonego na portalu „Kuriera Lubelskiego”. Co ważne, gazeta należy do Polski Press –  niemieckiego holdingu, który ma zostać przejęty przez PKN Orlen.

Szeroko komentowana galeria przedstawiała sceny z życia żołnierzy. Jak wskazywano w krótkim opisie: „W trakcie II wojny światowej w Zamościu znajdowały się koszary, w których stacjonowali żołnierze. W trakcie służby na terenie miasta patrolowali ulice i pilnowali porządku. W wolnych chwilach spacerowali, korzystając z uroków m.in. zamojskiego rynku czy parku”.

Zobacz także:  Jest wyrok sądu ws. ZDF i przeprosin za film „Nasze matki, nasi ojcowie”

By przybliżyć czytelnikom obraz służby żołnierzy, dziennikarze „Kuriera Lubelskiego” przejrzeli zbiory narodowego archiwum cyfrowego i serwisu fotopolska.eu. Na koniec zachęcono, by internauci „zobaczyli wyjątkowe zdjęcia z życia żołnierza z lat 1939-1945!”

„Kurier Lubelski” zmienia treść

Nowe informacje ws. Polki, której szukał IPN

W sieci pojawiają się kolejne informacje w sprawie Polki, o której zidentyfikowanie poprosił kilka dni temu Instytut Pamięci Narodowej....

zobacz więcej

Informacja o pojawieniu się artykułu szybko obiegła sieć. „Patrzę i nie wierzę!” – napisał Sylwester Tułajew, poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu lubelskiego.

„Niedawno pisano o nostalgicznej Wigilii żołnierzy niemieckich, dziś »Kurier Lubelski« o żołnierzach niemieckich odpoczywających na zniszczonej i udręczonej przez nich Zamojszczyźnie?” – zapytał Tułajew.

„Niemiecki Kurier Lubelski” – podsumowali internauci. Pytali również, dlaczego redakcja ani słowem nie wspomniała, że opisała „sielankę życia żołnierzy niemieckich”, a nie polskich.

Zobacz także:  Niemcy przedłużają lockdown. Merkel: Koronawirus nie odpuszcza

Po pewnym czasie treść opisu artykułu została mocno zmieniona. Została ograniczona do informacji o tym, że w koszarach w Zamościu stacjonowali żołnierze i warto zobaczyć galerię. Zniknęły dopiski o „spacerach po parku” czy „pilnowaniu porządku” na ulicach.

Następnie artykuł zupełnie przestał się wyświetlać, a zamiast niego wyskakiwał komunikat: „Niestety, strona o tym adresie już nie istnieje”.

Wigilia niemieckich żołnierzy

Zwalczali i skazywali na śmierć bez mrugnięcia okiem – kaci Żołnierzy Wyklętych

Stalinowscy prokuratorzy i sędziowie latami skazywali na tortury tysiące Żołnierzy Wyklętych. Tylko w latach 1944–1955 wydali ponad 5,6 tys....

zobacz więcej

Internauci przypominali też, jak w grudniu portal Onet opublikował artykuł opisujący „najsmutniejsze” zdaniem autora bożonarodzeniowe święta. Tekst szybko wzbudził kontrowersje, głównie zdjęciem, jakie wybrano do jego zilustrowania: niemieckich żołnierzy w czasie wigilii w bunkrze polowym na froncie wschodnim.

W tekście była też mowa m.in. o butelce szampana rozbitej przez radzieckie pociski i umierającym niemieckim żołnierzu śpiewającym kolędę.

Jak podkreślali internauci, w tekście nie było mowy o niemieckich zbrodniach na ludności cywilnej, dokonywanych masowo na zajętych terenach.

Zobacz także:  Poseł PO o publikacji Onetu nt. żołnierzy Wehrmachtu: Wina PiS

Kontrowersje wzbudził także dobór fotografii do artykułu. Zdjęcie główne przedstawiało – cytując podpis autora tekstu – „żołnierzy Wehrmachtu w czasie wigilii w jednym z bunkrów polowych na froncie wschodnim”. Przedstawiało, bo po masowej krytyce zostało szybko zmienione na… fotografię polskich partyzantów. Więcej o sprawie pisaliśmy  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej