RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Gramy dla Białorusi 2021”. Koncert na antenach TVP

„Gramy dla Białorusi 2021” w czwartek o 20:15 na antenach TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno (fot. PAP/Marcin Obara)
„Gramy dla Białorusi 2021” w czwartek o 20:15 na antenach TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno (fot. PAP/Marcin Obara)

Orkiestra Filharmonii Narodowej, gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Piotr Cugowski oraz artyści białoruscy wystąpią w czwartek podczas koncertu „Gramy dla Białorusi 2021”, będącego wyrazem solidarności z tym krajem. Transmisja wydarzenia m.in. na antenach TVP.

Specjaliści IT uciekają z Białorusi. Połowa wybiera Polskę

Prawie połowa białoruskich specjalistów z branży IT opuszczających swój kraj wybiera Polskę – poinformował cytowany w komunikacie GovTech premier i...

zobacz więcej

25 marca to Dzień Wolności Białorusi – święto, nieuznawane przez władze, ale od lat celebrowane przez białoruskich obywateli, którzy w ten sposób demonstrują swoje przywiązanie do wolności. Tego właśnie dnia odbędzie się koncert solidarności z Białorusią.

Organizatorem koncertu „Gramy dla Białorusi 2021” jest Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, TVP S.A. oraz Filharmonii Narodowej.

Kto wystąpi podczas koncertu?


NCK poinformowało, że „obok gwiazd polskiej estrady w Filharmonii Narodowej zagra i zaśpiewa białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki”. Orkiestrę poprowadzą: Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Sztaba w „Audycjach Kulturalnych” – podcaście NCK – przekazał, że po koncercie można się spodziewać „pomostów, łączeń”. – Coś, co dla mnie w muzyce jest ważne od wielu lat, by ludzie niezależnie od swojego pochodzenia, od swoich preferencji często estetycznych mogli znaleźć się na scenie i wspólnie muzykować. Myślę, że tych ludzi z pasją muzyczną na scenie tego wieczoru nie zabraknie – ocenił dyrygent.

Jak mówił, „koncert nie będzie może bardzo długi, ale będzie to taka emocjonalna godzina”. – Bo przede wszystkim połączymy siły z artystami polskimi i białoruskimi, a jednocześnie fantastyczna orkiestra symfoniczna Filharmonii Narodowej gospodarzem, bo wszystko będzie się działo na estradzie tejże Filharmonii, bardzo ważnego miejsca, jeżeli chodzi o historię muzyki, nie tylko Polski, ale tej części Europy. Wszyscy mówimy jednym głosem, mam nadzieję, wolnościowym głosem – zaznaczył kompozytor.

Represje na Białorusi. Cichanouska pokazała szokujące nagranie [WIDEO]

Represje przeciwko obywatelom na Białorusi nie ustają. Swiatłana Cichanouska pokazała drastyczne nagranie, na którym widać jeden z wielu ataków na...

zobacz więcej

Koncert odbywa się w geście solidarności z Białorusinami, którzy – jak podkreśla NCK – „od sierpnia ubiegłego roku z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, upominają się o demokrację i wolność, tak jak Polacy ponad 40 lat temu, gdy strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli”.

W programie koncertu znalazły się utwory ikony polskiej sceny muzycznej – Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi, w nowych aranżacjach. Zabrzmią też utwory zespołu NaviBand, napisane dla wsparcia ubiegłorocznych protestów białoruskiego społeczeństwa, słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz przebój białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy, pt. „Graj”.

Transmisja koncertu na antenach TVP


Koncert, który ze względu na przepisy epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, o godz. 20:15 na antenach telewizji publicznej – TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno, a także online na profilu facebookowym i stronie internetowej NCK. W innym terminie koncertu można będzie wysłuchać w programie Pierwszym i Drugim Polskiego Radia.

Ekspert: Tajni zabójcy Łukaszenki uczą się polskiego [WIDEO]

Każdy agent białoruskiego wywiadu w ciągu trzech lat swojej nauki musi opanować dwa języki obce – informuje organizacja ByPol, zrzeszająca...

zobacz więcej

„Od początku społecznych protestów na Białorusi leży nam na sercu los jej obywateli, szczególnie twórców i artystów” – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, cytowany przez NCK.

Członek zarządu TVP S.A. Mateusz Matyszkowicz przypomniał, że „Telewizja Polska wspiera wolne i niezależne dziennikarstwo białoruskie”. – Na co dzień jesteśmy z Białorusinami dzięki TV Biełsat. Bardzo ważne i naturalne jest dla nas współorganizowanie tego koncertu. Pamiętajmy o uwięzionych i skazanych dziennikarkach Biełsatu Kaciarynie Andrejewej i Darii Czulcowej – wskazał.

„Światło dla Białorusi”


Towarzysząca koncertowi akcja #LightForBelarus, która odbędzie się tego samego o dnia będzie kolejnym gestem solidarności z Białorusią. Akcja polega na oświetlaniu budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach flagi Białorusi: biało-czerwono-białej lub innej dostępnej formie ekspozycji historycznych barw Białorusi, np. wywieszeniu w oknach flag.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej