RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jest wyrok sądu ws. ZDF i przeprosin za film „Nasze matki, nasi ojcowie”

Krakowski sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok sądu ws. przeprosin niemieckiej państwowej telewizji ZDF za treści pokazane w filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”. Przeprosiny ukażą się w po polsku w Programie 1 Telewizji Polskiej i po niemiecku na kanałach ZDF. - Na tym nam najbardziej zależało - przyznała portalowi tvp.info mec. dr Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocniczka kpt. Zbigniewa Radłowskiego i Światowego Związku Żołnierzy AK.

Najważniejszy wyrok ostatnich lat. Sąd zdecyduje o polskiej historii

To będzie najważniejszy wyrok polskiego sądu od wielu lat. Kończy się maraton zmagań żołnierza AK, kpt. Zbigniewa Radłowskiego z niemiecką...

zobacz więcej

Prawomocny wyrok jest zakończeniem ponad siedmioletniej batalii, którą rozpoczął i prowadził nestor weteranów AK, 96-letni kpt. Zbigniew Radłowski. Powstaniec warszawski i więzień niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz oskarżył państwową telewizję ZDF i producenta filmowego UFA Fiction o naruszenie prawa do tożsamości, godności i dumy narodowej oraz prawa do wolności od mowy nienawiści.

Sąd apelacyjny uznał podobne prawa, ale tylko w przypadku organizacji, jaką jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

– Według sądu osoba fizyczna nie może domagać się poszanowania o godności w pojęciu dumy narodowej. Nie zgadzamy się z tym, dlatego rozważamy złożenie kasacji w tej sprawie. Najpierw jednak musimy mieć pisemne uzasadnienie wyroku – powiedział mec. Jerzy Pasieka, jeden z pełnomocników polskich weteranów.

Niemiecka telewizja publiczna odpowiada przed sądem w Krakowie

Kolejna rozprawa przeciw ZDF w procesie wytoczonym przez polskiego oficera AK.

zobacz więcej

Ten wyrok to ogromny sukces


Mimo oddalenia oskarżenia, kpt. Radłowski odniósł prawdziwy sukces. To dzięki jego żelaznej postawie i staraniom pełnomocników niemiecki gigant medialny musi uznać wyrok i przeprosić za treści umieszczone w swojej produkcji.

Ukażą się one w czasie najlepszej oglądalności zarówno w Telewizji Polskiej, jak i na antenie państwowego nadawcy z Niemiec – ZDF, oraz na stronach internetowych obydwu telewizji.

Zgodnie z wyrokiem tekst przeprosin ma być opublikowany czcionką o wielkości co najmniej równej napisom początkowym serialu. Tytuł przeprosin ma być pogrubiony i brzmieć: „ZDF i UFA Fiction przepraszają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie”.

Treść przeprosin ma mieć następującą formę: „Producenci filmu pt. »Nasze matki, nasi ojcowie«, tj. Telewizja ZDF oraz firma UFA Fiction na skutek przegranego procesu sądowego przepraszają Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie za naruszenie jego dóbr osobistych poprzez zidentyfikowanie polskiego oddziału partyzanckiego w wyżej wymienionym filmie jako oddziału Armii Krajowej, co rodzi nieuprawnioną sugestię, iż ta polska organizacja wojskowa miała charakter antysemicki”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej