RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spray do nosa na koronawirusa. W aptekach i bez recepty

Od lata produkt ma być dostępny w Izraelu (fot. Shutterstock/Syda Productions)
Od lata produkt ma być dostępny w Izraelu (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Kanadyjska firma biotechnologiczna Sanotize poinformowała o uzyskaniu warunkowej zgody rządu Izraela na sprzedaż sprayu do nosa opartego na tlenku azotu, mającego zapobiegać COVID-19 i pomagać w leczeniu.

Koronawirus. Dramatyczne dane z ostatniej doby

Odnotowaliśmy ostatniej doby ponad tysiąc więcej zajętych łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 – poinformował wiceminister zdrowia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zarejestrowana w Vancouver firma podała, że produkowany przez nią środek trafi do aptek w Izraelu i Nowej Zelandii tego lata i może być sprzedawany bez recepty.

Informacjom firmy zaprzeczyło jednak nowozelandzkie ministerstwo zdrowia, mówiąc że produkt nie uzyskał jeszcze zgody na użytek, a jedynie został wpisany do bazy danych regulatora, co nie jest jednoznaczne z uzyskaniem aprobaty.

Głównym składnikiem sprayu sprzedawanego pod nazwą Enovid jest tlenek azotu, który według twórców ma zabijać wirusy w jamie nosowej, nie pozwalając na dalszy rozwój patogenów i przedostawanie się ich do płuc.

Dotychczasowe wyniki badań kliniczne fazy II w Kanadzie i Wielkiej Brytanii sugerują, że środek skutecznie i szybko redukuje ilość wirusa w organizmie u zakażonych osób, o ok. 95 proc. w ciągu 24 godzin i 99 proc. w ciągu 72 godzin. To z kolei pozwala na zatrzymanie transmisji wirusa, skrócenie choroby i złagodzenie jej przebiegu.

źródło:

Zobacz więcej