RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kiedy powrót do szkół? Czarnek wskazał konkretną datę po Wielkanocy

Do kiedy potrwa lockdown w szkołach? (fot. PAP/Mateusz Marek)
Do kiedy potrwa lockdown w szkołach? (fot. PAP/Mateusz Marek)

Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że lockdown w szkołach będzie trwał co najmniej przez trzy tygodnie i już 12 kwietnia może nastąpić częściowy powrót do nauki stacjonarnej.

Czarnek: W szkołach nie ma wysokiej transmisji wirusa

W szkołach jest bezpiecznie. Nie ma wysokiej transmisji wirusa – stwierdził minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek. Powiedział też jednak, że...

zobacz więcej

Czarnek: Powrót do szkół możłiwy 12 kwietnia


Przemysław Czarnek był gościem Polskiego Radia 24. Pytany, kiedy możliwe będzie otwarcie na powrót szkół oznajmił, że wówczas, kiedy trzecia fala epidemii koronawirusa w Polsce ustąpi.

– Zakładamy, że będzie ten lockdown trwał trzy tygodnie, stąd rozrządzenie zostało wydane i obowiązuje do 11 kwietnia – wskazał.

Dalej mówił, że jeśli będzie to możliwe – wszystko zależy od sytuacji epidemicznej – „to 12 kwietnia nastąpi powrót do szkół”. Dodał, że na podanie preparatu czekają osoby, które przełożyły szczepienie ze względu na stan zdrowia i te, które rejestrowały się w ostatniej turze zapisów.

– Mamy przytłaczającą większość nauczycieli spośród tych, którzy chcieli się zaszczepić, już zaszczepionych pierwszą dawką. Stąd środowisko nauczycielskie jest naprawdę bezpieczne na wypadek i okoliczność powrotu do nauczania stacjonarnego – powiedział minister Czarnek.

Nowe rozporządzenie dot. nauki


W poniedziałek weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wyciągali od studentów pieniądze? Afera na uczelniach, jest reakcja Czarnka

Wystąpiłem wraz z ministrem zdrowia do uczelni kształcących lekarzy o pełną statystykę z ostatnich pięciu lat, dotyczącą zdawania egzaminów na...

zobacz więcej

Zgodnie z nią od 22 marca do 11 kwietnia zawieszone zostaje w całym kraju prowadzenie zajęć stacjonarnych w szkołach dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. W tym czasie uczniowie z tych klas mają się uczyć zdalnie.

Szkoły podstawowe będą obowiązane zorganizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas I-III – dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zajęcia będą organizowane dla dzieci, których rodzice zawnioskują o taką opiekę.

Dyrektor szkoły będzie obowiązany umożliwić dzieciom objętym opieką w szkole realizację na terenie szkoły zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Do 11 kwietnia wydłużone zostaje też zdalne nauczanie dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Do 11 kwietnia zawieszone jest nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej