RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy przedłużają lockdown. Merkel: Koronawirus nie odpuszcza

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER / POOL)

Konferencja kanclerz Angeli Merkel z premierami landów w sprawie przedłużenia lockdownu w Niemczech trwała kilkanaście godzin i skończyła się we wtorek nad ranem. Uzgodniono, że lockdown potrwa do 18 kwietnia, a w święta wielkanocne będą obowiązywać szczególne restrykcje.

Afera ws. maseczek w Niemczech. Lewica żąda dymisji ministra zdrowia

W następstwie skandali wokół zamówień maseczek ochronnych lider partii Lewicy Joerg Schindler w poniedziałek wezwał do dymisji ministra zdrowia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Aby zwalczyć trzecia falę pandemii koronawirusa, życie publiczne, gospodarcze i prywatne w Niemczech ma zostać zamknięte w okresie świąt wielkanocnych, jak nigdy dotąd od początku kryzysu. Oprócz świąt wielkanocnych Wielki Czwartek i Wielka Sobota mają być zdefiniowane jako „dni odpoczynku” z „zakazem gromadzenia się”.

Ustalono, że jeśli to możliwe, nie należy odprawiać nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernych, a spotkania religijne powinny odbywać się jedynie wirtualnie. Rządy federalne i stanowe chcą zwrócić się do wspólnot religijnych z odpowiednim wnioskiem.

Jak stwierdziła kanclerz na konferencji prasowej po szczycie, dni wielkanocne powinny przekształcić się w „fazę spoczynku” w obliczu rosnącej liczby infekcji.

Obowiązkowe testy


W przypadku wczasowiczów przebywających za granicą, ma zostać wprowadzony powszechny obowiązek poddania się badaniom na obecność koronawirusa przed lotem powrotnym. Ma to być warunkiem wjazdu do Niemiec.

Niemcy: Rząd planuje lockdown i zaostrzenie restrykcji do 18 kwietnia

Z projektu uchwały, przygotowanej na poniedziałkowy szczyt rządu federalnego z premierami landów, wynika, że kanclerz Angela Merkel chce przedłużyć...

zobacz więcej

W regionach o siedmiodniowej częstości występowania zakażeń powyżej 100 w ciągu siedmiu dni należy ponownie zaostrzyć ograniczenia. Mogą one obejmować godziny policyjne, zaostrzenie ograniczeń dotyczących kontaktów i wymóg noszenia przez pasażerów masek medycznych, nawet w prywatnych samochodach.

Rząd planuje też dodatkową pomoc „dla tych firm, które są szczególnie dotknięte zamknięciami w kontekście pandemii koronawirusa”. Rząd federalny opracuje dla nich dodatkowy instrument pomocy „w ramach europejskich wymogów prawnych”.

Rząd federalny i stanowe chcą rozszerzyć testowanie na koronawirusa dla uczniów, nauczycieli i opiekunów; dążą do „jak najszybszego przeprowadzania dwóch testów tygodniowo".

Niemcy znajdują się w „bardzo, bardzo poważnej sytuacji” w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa i rosnącą liczbą infekcji – stwierdziła kanclerz. Merkel podkreśliła, że ważne są „ostrożność i elastyczność”. – Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa, on nie odpuszcza – powiedziała.

Lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia. Na lekkie poluzowania ograniczeń zdecydowano się na początku marca, od tego czasu jednak liczba zakażeń zaczęła ponownie rosnąć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej