SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Astronomiczne zarobki gangów przemycających ludzi

Nielegalna imigracja problemem USA (fot. US Customs and Border Protection)
Nielegalna imigracja problemem USA (fot. US Customs and Border Protection)

Gangi przemycające ludzi z Meksyku do Ameryki zarabiały w lutym na swym procederze 14 mln dolarów dziennie. Stawka za przeprowadzenie jednego dorosłego sięgała od 8 do 9 tys. dolarów, a za dziecko 4-5 tys. – alarmują amerykańskie służby graniczne.

Biden ostro krytykowany za sytuację na granicy z Meksykiem

Republikańscy politycy zaatakowali prezydenta USA Joego Bidena za sytuację na granicy z Meksykiem. Zarzucili mu, że jest praktycznie otwarta. Były...

zobacz więcej

Zdaniem byłego szefa patroli granicznych w Tucson w stanie Arizona Roya Villareala organizacje przestępcze zajmujące się przemycaniem ludzi dysponują miliardami dolarów. Nielegalni imigranci wydają na to oszczędności życia.

Niektórzy stają się w istocie sługami i odpracowują dług przez wiele lat. W innych przypadkach zobowiązują się do przewozu narkotyków lub innych przestępczych czynów, aby spłacić część swojego zadłużenia – wyjaśniał Villareal cytowany w poniedziałek przez Fox News.

Z danych Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych z 2019 r., na które powołuje się Fox, wynika, że amerykańskich podatników kryzys graniczny kosztował 5 mln dolarów dziennie i wciąż rośnie. Tylko udzielenie schronienia jednemu imigrantowi sięga 800 dolarów.

Co więcej, w minionym tygodniu administracja Joego Bidena podpisała kontrakt na 86 mln dolarów na pokoje hotelowe dla 1,2 tys. rodzin. W czasie kryzysu ich zakwaterowanie przekracza możliwości urzędu do imigracji i egzekwowania ceł (ICE).

Kryzys na granicy USA. Republikanie nie zostawili suchej nitki na Bidenie

Rośnie liczba nielegalnych imigrantów zatrzymanych na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Amerykańscy Republikanie nazywają sytuacje...

zobacz więcej

Dodatkowe miliardy


W 2019 r. Kongres USA przeznaczył według Fox News niezależnie od rutynowych kosztów dodatkowo 4,6 mld dolarów na obsługę podobnego napływu imigrantów. Wcześniej wyasygnował administracji Baracka Obamy dodatkowo 2,7 mld dolarów.

Odmowa zajęcia się przez prezydenta Bidena kryzysem granicznym nie tylko wzmacnia przestępców, jak handlarze ludźmi i przemytnicy, ale także naraża niewinne dzieci bez opieki na choroby i potencjalnie niebezpieczne warunki życia – argumentuje gubernator Teksasu Greg Abbot.

W opinii Fox News organizacje przestępcze wykorzystują zyski do spłacania i korumpowania policji i urzędników rządowych w Ameryce Środkowej. Podsyca to kryzys graniczny.

Amerykański sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego DHS Alejandro Mayorkas bronił w „Fox News Sunday” polityki prezydenta Joego Bidena w odniesieniu do z sytuacji na granicy. – Zachęcamy rodziny, aby nie wysyłały swoich dzieci w niebezpieczną podróż, bo wielu nie udaje się tego zrobić bezpiecznie. Jednak jeśli już dotrą na granicę, mamy zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych obowiązek umożliwić im dochodzenie roszczeń – podkreślił Mayorkas.

Wypowiedź szefa DHS kwestionuje FOX News. Jak przekonuje, sąd apelacyjny orzekł w tym roku, że USA nie są prawnie zobowiązane do przyjmowania nieletnich bez opieki.

– Administracja Donalda Trumpa wysłała większość nieletnich z Ameryki Środkowej, głównie w wieku od 15 do 17 lat, z powrotem do swoich krajów rodzinnych – przypomina amerykańska stacja.

źródło:

Zobacz więcej