RAPORT

Wojna na Ukrainie

Były dyrektor w Jad Waszem: Ładoś zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

„W przypadku Aleksandra Ładosia chodzi o pomoc dla tysięcy osób” (fot. NAC)
„W przypadku Aleksandra Ładosia chodzi o pomoc dla tysięcy osób” (fot. NAC)

Aleksander Ładoś, współtwórca akcji paszportowej ratującej Żydów przed Zagładą, zasługuje na tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – oświadczył były dyrektor w Jad Waszem doktor Mordecai Paldiel. Honorowy medal przyznawany osobom ratującym Żydów z Holokaustu to jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń.

Nowe dokumenty ws. Grupy Ładosia. Działała wcześniej, niż myślano

– W archiwach niemieckiego MSZ odkryliśmy dokumenty pozwalające odtworzyć los Żydów, którzy jako jedni z pierwszych otrzymali paszporty Paragwaju...

zobacz więcej

Mordecai Paldiel przez ponad 20 lat był dyrektorem Departamentu do spraw Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Jad Waszem. Wykładowca Yeshiva University oraz Touro College w Nowym Jorku był gościem internetowego seminarium Instytutu Pileckiego, poświęconego polskim dyplomatom ratującym Żydów.

Paldiel podkreślił, że Aleksander Ładoś spełnia główne kryterium, czyli działanie poza zasadami dyplomatycznymi w celu ratowania Żydów.

– Ponadto chodzi o pomoc nie dla jednej, dwóch czy trzech, ale dziesiątek osób. W przypadku Ładosia były to tysiące. Wtedy następuje kwalifikacja do tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Mam nadzieję, że ostatecznie w tym roku Jad Waszem włączy Aleksandra Ładosia do grona Sprawiedliwych. Z całym szacunkiem dla konsula Rokickiego, nie mógłby on działać w pojedynkę – ocenił.

Sejm ogłosił rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia. Wiąże się to z 80. rocznicą rozpoczęcia tak zwanej „akcji paszportowej” w celu ratowania Żydów przed Holokaustem.

W maju 2019 roku za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata został uznany Konstanty Rokicki, który własnoręcznie sfałszował ponad tysiąc paszportów Paragwaju. W przypadku innych polskich członków grupy - Aleksandra Ładosia i Stefana Ryniewicza - Jad Waszem zdecydował o wyrażeniu oficjalnego uznania i podziękowania za ich działania, jednak bez przyznania tytułu Sprawiedliwych.

W grudniu ubiegłego roku w sprawie interweniował prezydent Izraela Reuwen Riwlin. W liście do konsula honorowego RP w Zurychu Markusa Blechnera prezydent zapewnił, że ponowne postępowanie w Jad Waszem jest w toku.

-> Przeczytaj także: Grupa Ładosia pomogła ocalić jednego z ojców założycieli Państwa Izrael

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej