RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Andrzej Duda odznaczył Roberta Lewandowskiego. „Jest pan kwintesencją doskonałości” [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Roberta Lewandowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kapitan drużyny narodowej i piłkarz Bayernu Monachium został doceniony za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej. – Jest pan kwintesencją doskonałości – powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Duda.

Lewandowski: Nie chcę myśleć teraz o rekordzie Gerda Muellera

Robert Lewandowski, który strzelił trzy gole dla Bayernu Monachium w wygranym 4:0 spotkaniu z VfB Stuttgart i łącznie ma 35, przyznał, że nie...

zobacz więcej

Decyzja od odznaczeniu piłkarza zapadła w minionym tygodniu. Dziś była doskonała okazja ku temu, bo Lewandowski przyjechał do kraju, by wziąć udział w zgrupowaniu reprezentacji Polski przed meczami eliminacji mistrzostw świata.

Duda do Lewandowskiego: Oszałamiające wrażenie


Podczas laudacji prezydent nie ukrywał zachwytu nad osiągnięciami kapitana reprezentacji Polski. – Jest pan kwintesencją doskonałości. Cechy osobowości, które predestynują pana do takich osiągnięć, to zasługa wychowania, które otrzymał pan od rodziców. Jest pan niezwykle systematyczny i poukładany w swojej działalności. To robi oszałamiające wrażenie, kiedy obserwuje się pana karierę – powiedział Duda.

Zdaniem głowy państwa Lewandowski zasłużył na odznaczenie, bo „w niezwykły sposób reprezentuje Polskę”. – Jako prezydent jestem za to niesamowicie wdzięczny. Zawsze podkreśla pan, że jest Polakiem, bijąc kolejne rekordy. Buduje pan dobre imię Rzeczypospolitej. A także jest pan patriotą, czego dowodem było chociażby wzięcie udziału w akcji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, kiedy promował pan poprawne śpiewanie hymnu – wyliczał Duda.

Dziś początek zgrupowania. Kiedy debiut Paulo Sousy?

Po różnych perturbacjach polscy piłkarze rozpoczynają pierwsze zgrupowanie pod wodzą Paulo Sousy. Część kadrowiczów już jest w Warszawie....

zobacz więcej

Prezydent docenił także udział piłkarza i jego żony w różnego rodzaju akcjach charytatywnych.

– Powiedział pan zdanie, które zapadło mi w pamięci. „Nie liczę trofeów, które zdobyłem, tylko czekam na następne”. Jeśli chodzi o odznaczenia państwowe, ma pan do zdobycia jeszcze trzy – uzupełnił Duda.

W krótkim wystąpieniu Lewandowski podziękował za wyróżnienia.

– To dla mnie powód do wielkiej dumy. Piłka nożna to sport drużynowy. Wszystko, co osiągam, jest także zasługą trenerów, całego sztabu kolegów z boiska i mojej rodziny. Całość, jaką tworzymy, pozwala nam osiągać sukcesy i dumnie reprezentować Polskę, niezależnie od tego, czy gram w reprezentacji, Bundeslidze czy Lidze Mistrzów. W tyle głowy zawsze mam to, skąd pochodzę. Nigdy się tego nie wstydziłem – podkreślił Lewandowski, który na zakończenie uroczystości wręczył efektowny bukiet białych róż pierwszej damie.

Niesamowite osiągnięcia na boisku


Lewandowski wystąpił jak na razie w reprezentacji Polski 116 razy i zdobył 63 gole, co w obu przypadkach jest absolutnym rekordem. W 2016 r. dotarł z drużyną narodową do ćwierćfinału mistrzostw Europy. To najlepszy wynik w historii startów Biało-Czerwonych na tym turnieju.

32-letni napastnik w przeszłości występował m.in. w Lechu Poznań i Borussii Dortmund, a od 2014 r. broni barw Bayernu. To właśnie jako gracz klubu z Monachium odniósł największe dotychczasowe sukcesy.

W sierpniu ubiegłego roku triumfował jako piąty Polak w historii w Lidze Mistrzów. W grudniu wygrał plebiscyt FIFA na Piłkarza Roku. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał to wyróżnienie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej