
Eksperci z Georgetown University przypominają, że nie wiadomo dokładnie, jak szczepienia oddziałują na ryzyko przenoszenia wirusa, a nie jest też do końca poznana jego transmisja przez osoby bez objawów. Z tych powodów – zdaniem badaczy – nie można polegać tylko na szczepionkach, aby powstrzymać pandemię.
Od poniedziałku 22 marca zmieniają się zasady dotyczące nauki. Dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie ministra edukacji Przemysława Czarnka. Jak...
zobacz więcej
Na łamach „Science” naukowcy z Georgetown University Medical Center zwracają uwagę, że kluczem do powstrzymania epidemii jest ograniczenie roznoszenia wirusa przez osoby z infekcją bezobjawową oraz takie, u których objawy jeszcze nie zdążyły się rozwinąć.
Hiszpańscy epidemiolodzy ostrzegają, że wraz ze zwiększającą się liczbą zakażeń w większości wspólnot autonomicznych, w Hiszpanii rozpoczęła się...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
– Jednak tak, jak szczepionki nie oferują stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem, nie są też w 100 proc. skuteczne w ochronie przed zakażeniem – podkreśla badaczka.
Co więcej nie we wszystkich krajach szczepionki są łatwo dostępne.
– Asymptomatyczna i presymptomatyczna transmisja stanowi wyjątkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i zapobiegania infekcjom. Ostatecznie jest to coś, na co przez cały czas będziemy musieli zwracać uwagę, wchodząc w kolejną fazę pandemii COVID-19 oraz w obliczu spadku zachorowań spowodowanego szczepieniami – wyjaśnia współautorka pracy dr Saskia V. Popescu.
Zobacz także: Kiedy jesteśmy bardziej odporni na COVID-19? Eksperci wyjaśniają