RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Naukowcy: Same szczepionki nie uratują nas od koronawirusa

Naukowcy: kluczem do powstrzymania epidemii jest ograniczenie roznoszenia wirusa (fot. PAP/EPA/DAVE HUNT)
Naukowcy: kluczem do powstrzymania epidemii jest ograniczenie roznoszenia wirusa (fot. PAP/EPA/DAVE HUNT)

Najnowsze

Popularne

Eksperci z Georgetown University przypominają, że nie wiadomo dokładnie, jak szczepienia oddziałują na ryzyko przenoszenia wirusa, a nie jest też do końca poznana jego transmisja przez osoby bez objawów. Z tych powodów – zdaniem badaczy – nie można polegać tylko na szczepionkach, aby powstrzymać pandemię.

Lockdown w szkołach. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie ministra edukacji

Od poniedziałku 22 marca zmieniają się zasady dotyczące nauki. Dziś w życie wchodzi nowe rozporządzenie ministra edukacji Przemysława Czarnka. Jak...

zobacz więcej

Na łamach „Science” naukowcy z Georgetown University Medical Center zwracają uwagę, że kluczem do powstrzymania epidemii jest ograniczenie roznoszenia wirusa przez osoby z infekcją bezobjawową oraz takie, u których objawy jeszcze nie zdążyły się rozwinąć.

Nie możemy polegać na samych szczepieniach


  „Określenie rzeczywistego potencjału przenoszenia wirusa przez osoby z infekcjami asymptomatycznymi i presymptomatycznymi z zasady jest skomplikowane, ale luki w wiedzy nie powinny stanąć na przeszkodzie do uznania roli tych zakażeń w transmisji SARS-CoV2” – twierdzą naukowcy.

Według nich „nie możemy polegać na samych szczepieniach, aby kontrolować pandemię. Szczepionki są świetne, jeśli chodzi o ochronę ludzi przed chorobą, ale nie wiemy jeszcze, jak dobrze radzą sobie z ochroną przed transmisją” – tłumaczą.

Według autorki publikacji – Angeli L. Rasmussen, z biologicznego punktu widzenia byłoby mało prawdopodobne, aby szczepionka chroniąca przed chorobą nie zabezpieczała przed infekcją.

Hiszpania. Epidemiolodzy ostrzegają przed czwartą falą koronawirusa

Hiszpańscy epidemiolodzy ostrzegają, że wraz ze zwiększającą się liczbą zakażeń w większości wspólnot autonomicznych, w Hiszpanii rozpoczęła się...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Jednak tak, jak szczepionki nie oferują stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem, nie są też w 100 proc. skuteczne w ochronie przed zakażeniem – podkreśla badaczka.

Co więcej nie we wszystkich krajach szczepionki są łatwo dostępne.

– Asymptomatyczna i presymptomatyczna transmisja stanowi wyjątkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i zapobiegania infekcjom. Ostatecznie jest to coś, na co przez cały czas będziemy musieli zwracać uwagę, wchodząc w kolejną fazę pandemii COVID-19 oraz w obliczu spadku zachorowań spowodowanego szczepieniami – wyjaśnia współautorka pracy dr Saskia V. Popescu.

Zobacz także: Kiedy jesteśmy bardziej odporni na COVID-19? Eksperci wyjaśniają

  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej