RAPORT

Pogarda

Skrzydlaty rekin z epoki dinozaurów

Naukowcy zbadali skamieniałość „skrzydlatego” rekina (fot. Shutterstock/Jennifer Mellon Photos)
Naukowcy zbadali skamieniałość „skrzydlatego” rekina (fot. Shutterstock/Jennifer Mellon Photos)

Najnowsze

Popularne

„Skrzydlaty” rekin z czasów, gdy na ziemi żyły dinozaury, przypominał z wyglądu płaszczkę – opisują naukowcy, którzy zbadali skamieniałość znalezioną w Meksyku. Ten niezwykły okaz znacznie wzbogaca wiedzę o ewolucji rekinów.

W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki. „To zdumiewające, absolutnie wyjątkowe”

W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza. Są na tyle dobrze zachowane, że można było ustalić szczegóły. Chodzi o...

zobacz więcej

Skamieniałość niezwykłego rekina z czasów dinozaurów, przypominającego wyglądem płaszczki – opisali naukowcy z międzynarodowego zespołu na łamach tygodnika „Science”. Gatunek sprzed 93 mln lat nazwano Aquilolamna milarcae („aquila” oznacza po łacinie „orzeł”).

Podobnie jak w przypadku płaszczek, „orli" rekin zaopatrzony był w bardzo wydłużone płetwy piersiowe, które kształtem i ruchem przypominały skrzydła. Osobniki tego gatunku mierzyły 1,65 m długości i miały 1,9 m rozpiętości płetw. Zwierzę żywiło się planktonem.

Skamieniałość odkryto w miejscowości Vallecillo w Meksyku w 2012 r. Dopiero teraz szczegółowo ją przebadano i opisano naukowo. Stanowisko paleontologiczne w Vallecillo znane jest z występowania znakomicie zachowanych skamieniałości morskich zwierząt, w tym amonitów, ryb kostnoszkieletowych i gadów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej