RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przydacz o rosyjskiej dezinformacji. „Powinniśmy być tego świadomi”

Powinniśmy być świadomi tego, że przy pomocy różnych metod będą podejmowane próby rozpracowywania, podzielania Polaków, wskazania różnych linii podziału – powiedział w TVP Info Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.

Szkoła w Brześciu. Onet cytuje media Łukaszenki z pominięciem mediów niezależnych

Na portalu Onet pojawił się artykuł dotyczący sytuacji wokół szkoły w Brześciu. Jak zauważył wiceszef MSZ Marcin Przydacz, w tekście powołano się...

zobacz więcej

Jewgienij Reszetniow – reporter rosyjskiej telewizji państwowej – na wniosek szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego został wpisany na listę osób niepożądanych na terytorium RP. Materiały SKW wskazały, że gromadził on informacje wykorzystywane do rosyjskich działań przeciwko Polsce, w tym działań o charakterze dezinformacji.

Rosjanin został objęty zakazem wjazdu do Polski na pięć lat oraz zakazem wjazdu do strefy Schengen przez trzy lata. Reporter po raz ostatni był w Polsce w styczniu 2020 r.

Wiceminister polskiej dyplomacji Marcin Przydacz komentując decyzje dotyczące Rosjanina stwierdził, że Polska „ma prawo bronić się przed działaniami dezinformacyjnymi”. – A tak poczytujemy działalność tego pana – mówił.

Dyplomata dodał, że polskie służby obserwują „szereg działań dezinformacyjnych akcelerowanych przez podmioty zewnętrzne, zwłaszcza z kierunku wschodniego”. – Służby rosyjskie aktywnie działają na terytorium państw UE – przyznał.

– Powinniśmy być świadomi tego, że przy pomocy różnych metod będzie próba rozpracowywania, podzielania Polaków, wskazania różnych linii podziału – mówił zaznaczając, że Polska jest przedmiotem zainteresowania Rosji i trzeba być tego świadomym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej