RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy: Rząd planuje lockdown i zaostrzenie restrykcji do 18 kwietnia

Poluzowania wprowadzone 7 marca mają zostać cofinięte w prawie połowie powiatów i miast (fot. Alexander Koerner/Getty Images)
Poluzowania wprowadzone 7 marca mają zostać cofinięte w prawie połowie powiatów i miast (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

Z projektu uchwały, przygotowanej na poniedziałkowy szczyt rządu federalnego z premierami landów, wynika, że kanclerz Angela Merkel chce przedłużyć lockdown do 18 kwietnia oraz wprowadzić ograniczenia w wychodzeniu z domów w regionach o siedmiodniowej zapadalności na COVID-19 powyżej 100 na 100 tys. mieszkańców. Dotyczy to obecnie 180 z 401 powiatów i miast.

Co 2,5 dnia zabójstwo kobiety lub dziewczynki. Raport z Kanady

Co dwa i pół dnia dochodziło w 2020 r. w Kanadzie do zabójstwa kobiety lub dziewczynki – wynika z najnowszego raportu kanadyjskiej organizacji...

zobacz więcej

Zgodnie z projektem rezolucji na poniedziałkowy szczyt, obecne ograniczenia mają zostać przedłużone do 18 kwietnia. Ponadto zaleca się konsekwentnie zaciągać tzw. hamulec bezpieczeństwa . Oznacza to, że przy wartości zapadalności wynoszącej od 100 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni, złagodzenie przyjęte na rządowej konferencji 7 marca ulegają zawieszeniu, na przykład – w handlu detalicznym.

„Prawdopodobnie najbardziej wybuchowy punkt nie został jeszcze uzgodniony: rząd federalny przewiduje ograniczenie wyjścia od godz. XX do 5 rano (…) chyba że istnieją poważne powody, aby było inaczej. Najwyraźniej nadal dyskutuje się o punkcie początkowym tej godziny policyjnej” – podaje dziennik „Welt”.

Szkoły i przedszkola mają zostać zamknięte, „jeśli nie ma gwarancji, że dwukrotny test na koronawirusa w tygodniu dla nauczycieli, a także wszystkich uczniów (...) nie może być zagwarantowany”. Od siedmiodniowej zapadalności od wartości 200 Kancelaria planuje obowiązkowe zamknięcie placówek.

Zobacz takżeSzokujące odkrycie w kartonach, w których miały być rękawiczki dla służb medycznych

Kara śmierci za gwałt zbiorowy

Dwóch mężczyzn zostało skazanych na kary śmierci za zbiorowy gwałt, do którego doszło w ubiegłym roku na poboczu autostrady w Pakistanie. Napaść...

zobacz więcej

Rządy federalne i landowe chcą nadal apelować do obywateli, aby powstrzymywali się od podróży po kraju i za granicę, które nie są absolutnie konieczne – nawet podczas Wielkanocy. Rozważane jest zaostrzenie zasad kwarantanny. Można na przykład wyobrazić sobie kwarantannę na wszystkie wyjazdy zagraniczne – niezależnie od sytuacji koronawirusowej w kraju docelowym.

„Ponieważ można się spodziewać, zwłaszcza w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, że wczasowicze z wielu krajów spotkają się i że warianty COVID-19 mogą się łatwo rozprzestrzenić, zarządzenia rządu federalnego, dotyczące kwarantanny muszą zostać natychmiast zrewidowane i niezależnie od liczby lokalnych zachorowań, zostaną wdrożone w odpowiednich przepisach landowych do końca marca” – napisano w projekcie.

Tzw. twardy lockdown został w Niemczech wprowadzony w połowie grudnia. 7 marca zdecydowano o częściowych poluzowaniach ograniczeń, m.in w handlu.

W poniedziałek kanclerz Angela Merkel spotka się z premierami krajów związkowych, aby podjąć decyzje w sprawie wprowadzenia kolejnych obostrzeń w związku z ponownie rosnącą liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech.

Zobacz takżeSzef NATO: Jestem wdzięczny Polsce i premierowi Morawieckiemu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej