RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Organizacja Kramka kolportuje zmyślony cytat Wróblewskiego [WIDEO]

Bartłomiej Wróblewski (fot. Forum/Tomasz Golab)
Bartłomiej Wróblewski (fot. Forum/Tomasz Golab)

Fundacja Otwarty Dialog Bartosza Kramka i Ludmiły Kozłowskiej kolportuje zmyślony cytat Bartłomieja Wróblewskiego, posła PiS i kandydata tej partii na Rzecznika Praw Obywatelskich. Nagranie z wypowiedzią polityka potwierdza, że przypisywane mu słowa nigdy nie padły. Portal tvp.info uzyskał komentarz prof. Wróblewskiego w tej sprawie.

Fundacja Otwarty Dialog. Brytyjski polityk domaga się działań Rady Europy

Szef Sojuszu Europejskich Konserwatystów i Demokratów, Brytyjczyk Ian Liddell-Grainger napisał list do przewodniczącego Zgromadzenia...

zobacz więcej

Na Twitterze fundacji pojawił się następujący cytat przypisywany prof. Wróblewskiemu: „Brakuje dowodów, że urodzenie dziecka, które umrze w męczarniach kilka godzin po porodzie, ma negatywny wpływ na psychikę rodziców”.

Słowa te były rozpowszechniane w sieci już w październiku ub.r. Podała je m.in. Wiktoria Aleksandra Barańska z partii Razem. Bartłomiej Wróblewski napisał wówczas w komentarzu pod jej wpisem, że „takie zdanie nigdy nie padło”.

„Możemy się nie zgadzać co do interpretacji Konstytucji, ale minimum rzetelności obowiązuje w każdej dyskusji” – podkreślał poseł PiS.

O tym, że kolportowane w sieci słowa są zmyślone świadczy nagranie z wypowiedzią Wróblewskiego w TK. W rzeczywistości poseł PiS powiedział: – Brakuje zresztą dowodów, iż przerywanie ciąży stanowi adekwatne remedium na podlegające zmianom emocje, stany psychiczne i postawy naturalnie związane z zaskoczeniem, niepewnością i troską o zdrowie najbliższego człowieka. Jest to natomiast kwestia fundamentalna, skoro dla ochrony równowagi emocjonalnej rodziców miałoby się poświęcić definitywnie dobro konstytucyjne w postaci życia dziecka jeszcze nieurodzonego.

Absurdalny atak „Wyborczej”. Nie spodobał im się las, gdzie drzewa sadził prezydent

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów Andrzej Duda, sadząc drzewa w leśnictwie Bączki w nadleśnictwie Garwolin, zainaugurował ogólnopolską akcję...

zobacz więcej

Wróblewski: To nie jest nawet parafraza moich słów


Portal tvp.info zwrócił się do prof. Wróblewskiego z prośbą o komentarz w tej sprawie. – To nie jest nawet parafraza moich słów – mówi polityk o zmyślonym cytacie kolportowanym m.in. przez Fundację Otwarty Dialog. – To jest jakieś zmyślenie, takie celowe pokazanie mnie w bardzo złym świetle jako człowieka nieczułego i brutalnego – zwraca uwagę Wróblewski.

Powiedział też, że kiedy zmyślony cytat pojawił się w sieci, spotkał na sejmowym korytarzu jednego z polityków opozycji, który również powoływał się na te nieprawdziwe słowa. Gdy Wróblewski wyjaśnił mu, że nigdy nie powiedział takiego zdania, usłyszał od niego, że „nie wie czy to jest prawda, czy nie, ale jak widzi w internecie, to podaje”.

Polityk opozycji miał też stwierdzić, że jeśli Wróblewski ma jakieś pretensje, to może podać do sądu tych, którzy zaczęli to rozpowszechniać i jak wygra, to „wtedy on się do tego dostosuje”. – To czyni całą sytuację absurdalną. Ja muszę najpierw udowodnić, że słowa nie padły? To ten, kto je podaje musi udowodnić, że te słowa padły – zwraca uwagę prof. Wróblewski w rozmowie z portalem tvp.info.

źródło:
Zobacz więcej