SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Odnaleziono najstarszą szczegółową mapę Mazur z XVI wieku

Ta mapa nie była do tej pory znana w świecie naukowym (fot. Omar Marques/Getty Images)
Ta mapa nie była do tej pory znana w świecie naukowym (fot. Omar Marques/Getty Images)

Szczegółową mapę z XVI wieku, przedstawiającą drogę wodną z Rynu przez Wielkie Jeziora Mazurskie i rzekę Pisę do granicy zakonu krzyżackiego (Księstwa Prus) z Mazowszem, w archiwum w Berlinie-Dahlem odnalazł historyk z Olsztyna.

Zapomniane miejsce naznaczone niewyobrażalnym cierpieniem #PolskaToWiecej

Fort III w Pomiechówku codziennie mijają tysiące ludzi. Obiekt jest położony przy trasie szybkiego ruchu. Widoczny z drogi porośnięty krzewami...

zobacz więcej

O swoich ustaleniach historyk dr Robert Klimek poinformował na łamach najnowszego numeru pisma regionalno-historycznego „Masovia”. Mapę odnalazł w zasobach Geheimes Staatsarchiv Preussischer Kulturbesitz.

  – Ta mapa nie była do tej pory znana w świecie naukowym. Wygląda na to, że jest to najstarsza mapa szczegółowa z obszaru dzisiejszych Mazur – powiedział dr Klimek.  Naukowiec od kilku lat zajmuję się naukowo i kolekcjonersko starymi mapami Prus. – Prześledziłem wszystkie archiwalia w Berlinie, w Polsce, i nie znalazłem starszej – dodał. 

Kiedy powstała?


  Okres jej powstania dr Klimek ocenia na I połowę XVI w., na pewno po 1521 r. Swoje wnioski argumentuje nazwami miejscowości, które się na niej pojawiają.

„Najmłodszą wsią wśród zaznaczonych na mapie są Szczechy założone w 1519 r. Brakuje na niej miejscowości powstałych nieco później, takich jak Łupki (1555) i Imionek (1557). W tej sytuacji można wstępnie wnioskować, że powstała ona po roku 1519. Nie jest wykluczone, że wykonano ją jeszcze za czasów zakonu krzyżackiego, chociaż bardziej prawdopodobne jest, że powstała już po jego sekularyzacji, czyli po 1525 r” – napisał w „Masovii” dr Klimek.

Jest takie miejsce, w którym trzeba przeczołgać turystę #PolskaToWiecej

– Ludzie idą w ciemnych wyrobiskach, wąskich, krętych, nie wiedzą, w którą stronę będą skręcali, czołgają się. Mało który obiekt turystyczny...

zobacz więcej

Od jej lewej strony, pierwszą zaznaczoną miejscowością jest Ryn – Reynn, gdzie znajdował się zamek krzyżacki zbudowany w latach 1377-1395. 

Zaznaczono także Mikołajki, a w nich most między jeziorami Tałty i Mikołajskie. „Po raz pierwszy wymieniono go w źródłach w 1516 r., kiedy odnowiono przywileje dla dwóch sąsiadujących z nim karczm. Tenże most w Mikołajkach został także zaznaczony na mapie pochodzącej z 1576 r. Kaspra Hennenbergera” – pisze dr Klimek.   

Śniardwy nieproporcjonalnie wydłużone


Same jezioro Śniardwy na opisywanej przez dr Klimka mapie  zupełnie odbiega od swego rzeczywistego kształtu.  – Jest ono nieproporcjonalnie wydłużone i wąskie – stwierdza historyk. Nad Śniardwami autor mapy naniósł tylko jedną wieś – Nowe Guty (Gutten), które założono w 1450 r.

„Głównym zadaniem omawianej mapy było przedstawienie drogi wodnej z Rynu przez Pisz i dalej rzeką Pisą – do granicy z Mazowszem. Widać, że miała ona znaczenie komunikacyjne, ponieważ zaznaczone zostały na niej mosty (..), a także odległości w milach ” – czytamy w tekście dr Klimka. Opisywana droga wodna wspominana jest w XIV-wiecznej kronice krzyżackiej Wiganda z Marburga.

Zobacz także: Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności załóż kolorowe skarpetki   

źródło:

Zobacz więcej