RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef niemieckiego MSZ krytycznie o Rosji. Co jednak myśli o Nord Stream 2?

Władimir Putin i Heiko Maas (fot. Mikhail Klimentyev\TASS via Getty Images; PAP/EPA/Zoltan Mathe)
Władimir Putin i Heiko Maas (fot. Mikhail Klimentyev\TASS via Getty Images; PAP/EPA/Zoltan Mathe)

Heiko Maas, szef niemieckiej dyplomacji, krytykuje Rosję za próby ingerowania m.in. w demokratyczne wybory w innych państwach i ocenia, że relacje między Berlinem i Moskwą są „w punkcie krytycznym”. – Z geostrategicznego punktu widzenia wstrzymanie Nord Stream 2 doprowadziłoby to do tego, że Rosja i Chiny coraz bardziej zbliżałyby się do siebie. A to nie leży w naszym interesie strategicznym – mówi dyplomata w wywiadzie dla Deutsche Welle.

Co ambasador wie o gazie, czyli Front Obrony Nord Stream 2

Już nie niemiecki, a europejski. A tak w ogóle, to o co tej Polsce chodzi? Niemcy nadal bronią projektu Nord Stream 2, także ustami ich nowego...

zobacz więcej

Zdaniem Maasa Niemcy są jednym z głównych celów kampanii dezinformacyjnych i cyberataków ze strony Rosji. W tym kontekście zwraca uwagę na zbliżające się wybory do Bundestagu.

Maas: Stosunki z Rosją w punkcie krytycznym


Nie chce jednak komentować słownych utarczek między prezydentami USA i Rosji: Joe Bidenem i Władimirem Putinem. – Obecnie nasze stosunki z Rosją są niestety w punkcie krytycznym. Nie chcemy tego dalej eskalować – dodaje.

W trakcie rozmowy pojawia się także aneksja Krymu i coraz mniejszych szans na znalezienie porozumienia z Moskwą. – Stoimy na stanowisku, że należy ją (aneksję Krymu – red.) cofnąć. Tu nie ma militarnego rozwiązania, ale nadal będziemy jasno przedstawiać Rosji nasze stanowisko i podejmować odpowiednie działania. Myślę, że także Rosja musi być zainteresowana tym, by znów znormalizować relacje z Europą – ocenia dyplomata.

„Nord Stream 2 nie pomoże w sprawie Nawalnego”


Zdaniem szefa niemieckiego MSZ elementem nacisku na Władimira Putina nie powinna być kwestia gazociągu Nord Stream 2. – Nasze stanowisko co do Nord Stream 2 jest znane. Jeżeli uczestniczące w tej inwestycji firmy wstrzymałyby działania, to wcale nie musi mieć to konkretnego wpływu na sprawę Nawalnego. Nie uważamy, by izolowanie gospodarcze Rosji było słuszne. Z geostrategicznego punktu widzenia doprowadziłoby to do tego, że Rosja i Chiny coraz bardziej zbliżałyby się do siebie. A to nie leży w naszym interesie strategicznym – stwierdził Heiko Maas.

Zobacz także: Nord Stream 2. Testament Stasi i KGB

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej