RAPORT

Pogarda

Niemiecki resort zdrowia chce zamówić rosyjską szczepionkę

MZ Niemiec za szybkim zamówieniem rosyjskiej szczepionki  (fot. Shutterstock)
MZ Niemiec za szybkim zamówieniem rosyjskiej szczepionki (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo zdrowia Niemiec opowiedziało się w piątek za szybkim zamówieniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V na koronawirusa. Premier Turyngii Bodo Ramelow skrytykował rząd federalny, że zamówienia nie zostały jeszcze złożone.

„Rosja to wielki kraj nauki”. Politycy z Niemiec chcą Sputnika zamiast AstraZeneki

– Rosja to wielki kraj nauki i nie mam najmniejszych wątpliwości, że tamtejsza nauka jest w stanie wyprodukować efektywną szczepionkę – to słowa...

zobacz więcej

– Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nabyli tę szczepionkę z europejską aprobatą – powiedział rzecznik resortu zdrowia. Zatwierdzone do tej pory preparaty firm BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna oraz Johnson & Johnson zostały zamówione przed decyzją Europejskiej Agencji Leków (EMA). Złożono również zamówienia na szczepionkę firmy CureVac, która nie została jeszcze zatwierdzona.

Premier Turyngii powiedział portalowi gazety „Die Welt”: „Po prostu nie rozumiem, dlaczego nie wypracowują umowy ramowej dla Sputnika V, aby uzgodnić z dostawcami w Rosji, jakie ilości będziemy przyjmować, gdy tylko szczepionka zostanie zatwierdzona”.

Ramelow twierdzi, że „zna wystarczająco dużo osób, które chciałyby się zaszczepić Sputnikiem V”. Uznaje też, że nie należy rezygnować ze Sputnika V dlatego, że „duża liczba Niemców z Zachodu ma zastrzeżenia. Tu nie chodzi o ideologie, (prezydenta Władimira) Putina, prawa człowieka czy bomby w Syrii. Chodzi o rosyjską naukę, która przedstawia ludziom ofertę”.

Premier Bawarii Markus Soeder powiedział w czwartek, że w sprawie negocjacji na dostawy Sputnika V Europa nie powinna czekać, aż szczepionka zostanie zatwierdzona. „Może się okazać, że proces ten można przyspieszy”. Burmistrz Berlina Michael Mueller powiedział: „Jeśli będziemy mieli szansę, by użyć do Sputnika, to oczywiście z niej skorzystamy”.

WHO: Nie trzeba przerywać szczepień preparatem AstraZeneca

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by nie przerywać szczepień preparatem AstraZeneca. W opublikowanym oświadczeniu WHO poinformowała, że ryzyko...

zobacz więcej

Rosyjska szczepionka dla EU


Rosyjskie władze już ogłosiły, że od czerwca mogą dostarczyć dawki dla 50 milionów ludzi w UE. W Rosji zwiększane są możliwości produkcyjne, osiągnięto porozumienia w sprawie produkcji szczepionki w Niemczech i innych krajach europejskich – powiedział szef rosyjskiego państwowego funduszu inwestycji bezpośrednich RDIF Kiriłł Dmitrijew.

Spółka-córka rosyjskiego koncernu Pharm Group może prowadzić produkcję Sputnika V w powiecie Neu-Ulm w Bawarii – informuje portal RND. R-Pharm Germany GmbH ma swoją siedzibę w 16-tysięcznym Illertissen i jest producentem farmaceutycznym ze 150-letnią tradycją, który w swojej historii należał również do amerykańskiej firmy Pfizer.

Od 2014 roku R-Pharm jest spółką zależną rosyjskiego producenta farmaceutycznego R-Pharm Group Russia z siedzibą w Moskwie. Grupa zatrudnia 4500 pracowników, ma kilka fabryk w Rosji, oddział w Azerbejdżanie i jest partnerem w produkcji szczepionki Sputnik V - pisze portal RND.

Sekretarz stanu Andreas Feicht, który w ministerstwie gospodarki Niemiec jest odpowiedzialny za specjalnie utworzoną grupę zadaniową do spraw produkcji szczepionek, potwierdził w RBB-Inforadio, że były prowadzone rozmowy na temat produkcji Sputnika V w Illertissen. – Z pewnością jesteśmy na to otwarci – powiedział.

Czytaj także: Produkcja rosyjskiej szczepionki ma ruszyć w czterech europejskich krajach

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej