RAPORT

Tusk kontra Tusk

Budka zapowiada likwidację dwóch kierunków uniwersyteckich. Jakich?

Po tych studiach nie będą mieć zatrudnienia – tłumaczy Borys Budka (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Po tych studiach nie będą mieć zatrudnienia – tłumaczy Borys Budka (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

– My wciąż na naszych uniwersytetach mamy kierunki, które odbiegają od oczekiwań nowoczesnego państwa. Chociażby wydziały teologiczne. Czy historyczne. Państwo finansuje naukę ludzi, którzy po tych studiach nie będą mieli zatrudnienia – tak o zmianach w szkolnictwie wyższym w „nowej Polsce” (po zmianie władzy) mówi szef Platformy Obywatelskiej, Borys Budka.

Budka uderza w Trzaskowskiego. „Wyborcy opozycji będą w szoku”

Szef PO Borys Budka pytany o ruch Rafała Trzaskowskiego stwierdził, że było to hasło rzucone pod wpływem emocji kampanii wyborczej. – Nie ma...

zobacz więcej

– My wciąż na naszych uniwersytetach mamy kierunki, które – mówiąc delikatnie – odbiegają od oczekiwań nowoczesnego państwa. No, nie bójmy się powiedzieć, że państwo finansuje naukę ludzi, którzy po tych studiach nie będą mieli zatrudnienia – powiedział przewodniczący PO w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Pytany, o jakie konkretnie studia mu chodzi, wyjaśnił, że „chociażby wydziały teologiczne. Czy historyczne”. – Historyczne chyba są ważne? – dopytywał dziennikarz. – Ale w odpowiedniej proporcji. Nie da się wyłącznie na studiach historycznych budować nowoczesnego państwa – tłumaczył Budka.

Historykami z wykształcenia są m.in. były prezydent Bronisław Komorowski, były premier Donald Tusk, a także obecny, Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), a także wielu posłów, m.in. Bartłomiej Sienkiewicz, Ireneusz Raś, Rafał Grupiński z KO, Antoni Macierewicz, Jarosław Sellin, Michał Dworczyk z PiS czy Władysław Bartoszewski i Dariusz Klimczak z PSL.

Obecnie polityka historyczna stanowi jedno z ważnych narzędzi wykorzystywanych w realizacji współczesnych celów politycznych.

-> Przeczytaj także: Obajtek chce, by CBA sprawdziło jego finanse. Budka nie zdobył się na taki krok

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej