RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czechy zaliczyły Polskę do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego

Przy wjeździe do Czech wymagany jest m.in. negatywny wynik testu (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)
Przy wjeździe do Czech wymagany jest m.in. negatywny wynik testu (fot. Krzysztof Zatycki/NurPhoto via Getty Images)

Czeskie Ministerstwo Zdrowia zaliczyło w piątek Polskę, Cypr, Danię i Norwegię do państw o najwyższym stopniu ryzyka epidemicznego. Przy wjeździe z tych krajów do Czech wymagany jest negatywny test na obecność koronawirusa, kwarantanna, a po pięciu dniach w izolacji kolejny test.

Dwa miliony osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Nowe dane resortu zdrowia

Koronawirus w Polsce. W piątek 19 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 998 nowych zakażeniach koronawirusem. Resort wskazał, że z powodu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Negatywny wynik testu PCR po pięciu dniach kwarantanny pozwala na jej zakończenie. Test, który wymagany jest przy wjeździe do Czech nie może być starszy niż 72 godziny. Do 14. dnia po przyjeździe należy wszędzie poza miejscem zamieszkania nosić maskę klasy FFP2 lub wyższej.

Podobnie jak osoby przyjeżdżające z Polski, traktowani są już m.in. podróżni ze Słowacji, Wielkiej Brytanii i większości państw spoza UE.

Jednocześnie resort zdrowia przypomina, że podróżowanie między państwami jest ograniczone. Przyjazdy mogą odbywać się jedynie w niezbędnych i udokumentowanych wypadkach losowych. Wyjątki od tej zasady obowiązują pracowników transgranicznych oraz uczniów, a także osoby udające się do placówek medycznych.

Przypomniano także, że przed planowanym przekroczeniem granicy należy wypełnić online specjalny dokument zgłoszeniowy. Pod koniec lutego władze w Pradze zakazały podróży m.in. do Brazylii, RPA, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Zambii i Zimbabwe.

Czytaj także: Od soboty rozszerzone zasady bezpieczeństwa w całej Polsce. Co się zmieni?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej