RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stacja Warszawa Gdańska zwiększy przepustowość. Ponad 40 pociągów PKP Intercity

Prace na stacji Warszawa Główna (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Prace na stacji Warszawa Główna (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Od piątku, 26 marca Warszawa Gdańska zwiększy możliwości obsługi podróżnych. Na przebudowanej stacji będzie się zatrzymywało ponad 40 pociągów PKP Intercity. Stacje Warszawa Gdańska i Warszawa Główna mają odgrywać kluczową rolę podczas przebudowy stołecznej linii średnicowej.

Legendarna LuxTorpeda na torach. Zobacz wyjątkową rekonstrukcję [WIDEO]

Film przedstawiający cyfrową rekonstrukcję jazdy przedwojennego polskiego wagonu ekspresowego LuxTorpeda po współczesnych torach opublikowano w...

zobacz więcej

Remont linii średnicowej i dworca Warszawa Zachodnia


O zmianach poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Jak zaznaczono, rozbudowa o kolejne elementy infrastruktury stacji Warszawa Gdańska usprawni dojście na perony, co będzie szczególnie istotne przy zwiększonej obsłudze pasażerów w trakcie prowadzonych prac na linii średnicowej w Warszawie i podczas przebudowy stacji Warszawa Zachodnia.

Rafał Banaszkiewicz, dyrektor projektu z PKP PLK SA, podkreślił, że przebudowując stację całkowicie zrezygnowano ze schodów stałych na rzecz schodów ruchomych na wszystkie perony. Schody ruchome mają nie tylko wspomóc przemieszczanie się osób z problemami w poruszaniu się, ale również zwiększyć przepustowość dojść na perony. W chwili obecnej schody ruchome są już czynne na peronie 4, a na peronie 2 i 3 trwają odbiory techniczne.

Banaszkiewicz zaznaczył, że schody ruchome są kluczowym elementem, który poprawi zdolność obsługi pasażerów. Kolejnym elementem mają być kładki z zamontowanymi windami, które umożliwią alternatywne wyjście z peronów.

Lepsza dostępność Dworca Gdańskiego i pobliskiego centrum handlowego


Łącznie ma zostać zamontowanych 6 wind prowadzących na kładkę wschodnią i zachodnią oraz dwie dodatkowe windy, które zostaną zamontowane od strony ul. Felińskiego i ul. Kłopot. Mają one umożliwić komunikację pomiędzy dzielnicami oraz usprawnią możliwość wykorzystania kładki w przypadku pasażerów chcących skorzystać z pobliskiego centrum handlowego.

Na uwagę dziennikarzy, że umowa na przebudowę dworca, która podpisana została w 2019 r., przewidywała oddanie dworca w 2020 r. Banaszkiewicz odpowiedział, że jest to spowodowane wydłużeniem uzgodnień na etapie przygotowania dokumentacji projektowej, „szczególnie uzgodnienia z organami administracji publicznej”. – Od marca ubiegłego roku wprowadzono stan epidemii i tak naprawdę on na pewno wpłynął na czas przygotowania dokumentacji i uzyskania decyzji administracyjnych. Niezwłocznie po ich uzyskaniu prace zostały rozpoczęte – wyjaśnił.

-> Przeczytaj też: Problemy komunikacyjne stolicy. Ratusz zwlekał blisko dwa lata, teraz się tłumaczy… pandemią

Dodał, że przebudowując stację skupiono się na zwiększeniu jej funkcjonalności w związku z przebudową stacji Warszawa Zachodnia oraz planowanej modernizacji linii średnicowej. Zmiany na stacji Warszawa Zachodnia w zawiązku z przebudową peronów dalekobieżnych rozpoczną się 26 marca i będą wprowadzane cyklicznie do zakończenia prac, które jest planowane na drugą połowę 2023 roku.

By zmniejszyć uciążliwości podczas remontu stołecznej średnicy, po ponad 20 latach przerwy oddano do użytku odnowiony dworzec Warszawa Główna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej