RAPORT

Wojna na Ukrainie

Śnieżyce i chłód nad Polską, ale widać ocieplenie. Kilkadziesiąt stopni różnicy

Prognoza pogody – piątek 19 marca 2021 (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images; PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Prognoza pogody – piątek 19 marca 2021 (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images; PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Zimowa pogoda jeszcze nas nie opuszcza. Podobnie będzie w najbliższych dniach. Weekend upłynie pod znakiem zachmurzenia z miejscowymi przejaśnieniami – poinformował synoptyk z IMGW Szymon Ogórek. Czekają nas też przelotne opady śniegu w wielu miejscach w Polsce, a gdzieniegdzie także zamiecie i zawieje śnieżne. Co dalej? Na horyzoncie widać ocieplenie, a temperatury zmienią się z -12 st. Celsjusza nawet do kilkunastu kresek na plusie.

Arktyczne zimno nad Polską i śnieg. IMGW ostrzega: nadciągają burze [PROGNOZA]

Choć w przyrodzie widać coraz częściej oznaki nadchodzącej wiosny, przed nami jeszcze ostatnie dni zimy. W czwartek w całym kraju należy spodziewać...

zobacz więcej

Najwięcej opadów śniegu będzie na północnym wschodzie, w centrum oraz południowym zachodzie. – Po północy powinny one zacząć stopniowo zanikać i powinno się rozpogadzać – wyjaśnił ekspert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody – piątek 19 marca


Będzie chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 st. C do 5 st. C.

– Najchłodniej będzie na północy, bo miejscami nie przekroczy ona 0 st. C. Z kolei najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie termometry pokażą właśnie 4-5 st. C – podkreślił Szymon Ogórek.

Dodał, że wieczorem opady zaczną się topić, a temperatura spadnie, stąd trzeba będzie uważać na oblodzenie na drogach. Na północy i zachodzie wiatr będzie umiarkowany i porywisty, a na wschodzie i południu słaby. – Na północy nie dość, że będzie względnie najchłodniej, to jeszcze ten wiatr obniży nam odczuwalność temperatury – zaznaczył synoptyk.

Dwucyfrowy mróz: nawet -12 stopni Celsjusza


Przelotne opady śniegu także w nocy. Temperatura minimalna przeważnie od -7 do -4 st., lokalnie przy rozpogodzeniach spadek temperatury do -9 st., a w rejonach podgórskich Karpat do -12 st.; cieplej miejscami nad samym morzem, od -3 do -1 st. Topniejący śnieg będzie przymarzał.

Zegarki na czas letni – to może być już ostatni raz. Zmiana czasu w 2021 już niedługo

Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki? Nastąpi to pod koniec marca, kiedy to wskazówki zegarów przesuniemy z...

zobacz więcej

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady śniegu, głównie na wschodzie i południu. Temperatura maksymalna od 0 do 4 st., w rejonach podgórskich od -3 do 0 st. Wiatr będzie słaby, choć po południu nad morzem okresami dość silny, w porywach do 55 km/h.

Kiedy nadejście wiosny?


Z prognoz ekspertów wynika, że ocieplenie nadejdzie jeszcze w marcu. Opóźni się jednak prawdopodobnie względem początku kalendarzowej wiosny (niedziela 21 marca). Pod koniec przyszłego tygodnia termometry mają już jednak pokazać kilkanaście kresek powyżej zera.

Jak mówił niedawno portalowi tvp.info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, pierwsze symptomy wiosny w Polsce obserwowane są od pewnego czasu.

Zobacz także: Wiosna za rogiem? Synoptyk IMGW o prognozach i 6 aspektach wyczekiwanej pory roku

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej