RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Papież miał umrzeć”. Nowa książka o zamachu na Jana Pawła II

Zamach na papieża Jana Pawła II  (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Zamach na papieża Jana Pawła II (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Prawda na temat zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 r. pozostaje ukryta. Wiadomo jednak, że tego dnia „Papież miał umrzeć”. To główna teza książki, która pod tym tytułem ukaże się we Włoszech 24 marca. Jej autorem jest dziennikarz Antonio Preziosi.

„Jedna ręka trzymała pistolet, a inna prowadziła kulę”

– Objawienia fatimskie niezwykle mocno odcisnęły się na pontyfikacie Jana Pawła II po 13 maja 1981 roku – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Paweł...

zobacz więcej

Książka dziennikarza radia RAI wyjdzie przed przypadającą w tym roku 40. rocznicą zamachu na placu Świętego Piotra. Sprawcą był turecki terrorysta Mehmet Ali Agca.

We wstępie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella przypomniał, że wybór kardynała Karola Wojtyły w 1978 r. wywołał „wielki alarm w różnych ośrodkach dyktatorskiej władzy w ówczesnym ZSRR”. Przywołał sytuację, jaką opisał przyjaciel polskiego papieża Stanisław Grygiel; w reakcji na wiadomość o „dziwnych, podejrzanych ruchach” wokół Watykanu kilka miesięcy po wyborze Jan Paweł II powiedział: „Już przyjechali? Nie tracili czasu”.

„Kto to był, łatwo sobie wyobrazić. Z drugiej strony kardynał z Krakowa był dobrze kontrolowany, jak większość księży i wiernych, przez służby swojego kraju” – dodał włoski hierarcha.

Co się miało wydarzyć w Watykanie?


Jako młody ksiądz zorganizował on wieczorem 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra modlitewne czuwanie w intencji ciężko rannego papieża. Preziosi podkreślił we wprowadzeniu: „Nie przypisujemy sobie tego, że znaleźliśmy prawdę, choć jedna rzecz wydała nam się pewna: tego dnia na Placu Świętego Piotra papież miał umrzeć”.

„Trump powinien ujawnić informacje o zamachu na Jana Pawła II”

Paul Kengor, autor książki o współpracy 40. prezydenta USA Ronalda Reagana z Janem Pawłem II uważa, że prezydent Donald Trump powinien ujawnić...

zobacz więcej

Autor zaznaczył, że polski papież był „kochany i podziwiany”, ale wzbudzał też „wielki strach” i „przede wszystkim nie podobał się w Moskwie”. Przypomniał, że w 1980 r. Jan Paweł II wysłał list do ówczesnego radzieckiego przywódcy Leonida Breżniewa w obronie polskiej suwerenności dodając, że interwencja wojskowa w Polsce byłaby podobna do inwazji nazistowskich Niemiec w 1939 r.

Książka zawiera szczegółowy opis zamachu o godz. 17:17 na początku audiencji generalnej, nerwowej jazdy karetki do kliniki Gemelli z ciężko rannym papieżem i walki o jego życie na sali operacyjnej. Treść uzupełniona jest o mistyczne i religijne teorie na temat tego, co sprawiło, że przeżył strzały zawodowego zabójcy. W tle są przede wszystkim objawienia z Fatimy i silne przeświadczenie papieża o wstawiennictwie Matki Bożej.

Zaznacza się, że w ciągu 40 lat nie ustalono definitywnie prawdy na temat zamachu i tego, czy Agca działał sam, czy też ktoś za nim stał.

Ks. Kawecki: „Być może papież dowiedział się prawdy, której nigdy nie ujawnił…?”

Choroby i cierpienia, które papież Jan Paweł II miał w sobie, były w jakimś sensie konsekwencją zamachu z 1981 r. Ojciec Święty musiał ten krzyż...

zobacz więcej

Jak dodał autor, nikt przez dekady nie odpowiedział z całkowitą pewnością na pytanie, czy była to realizacja fanatycznego projektu tureckiego nacjonalisty i zabójcy dziennikarza, czy operacja wykonana w zamian za pieniądze na zlecenie „niesprecyzowanych międzynarodowych organizacji, tworzonych prawdopodobnie przez państwa byłego Układu Warszawskiego”. Sam sprawca zamachu przedstawił w sumie 52 wersje.

Preziosi napisał także, że w ciągu pontyfikatu Jana Pawła II doszło do około 15 różnych ataków na niego, o większości których opinia publiczna nie wie.

Książka jest też dokładną biografią Karola Wojtyły, historią jego pontyfikatu, najważniejszych wydarzeń i podróży, a także choroby. Autor zwraca uwagę, że Jan Paweł II był przekonany o tym, że upadek ZSRR i to, co wydarzyło się w krajach byłego bloku wschodniego, to wynik „interwencji i opieki” Matki Bożej. Przypomina, że polski papież nie spełnił swojego marzenia, jakim była pielgrzymka do Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej