RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Aspiryna może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Lek stosowany jest przez miliony ludzi (fot. Shutterstock/Shane Maritch)
Lek stosowany jest przez miliony ludzi (fot. Shutterstock/Shane Maritch)

Najnowsze

Popularne

Małe dawki aspiryny mogą ochraniać płuca i zmniejszać potrzebę stosowania respiratora, hospitalizacji i redukować ryzyko śmierci u zakażonych SARS-CoV-2. Ten tani i łatwo dostępny lek stosowany jest teraz przez miliony ludzi.

Psy wytropią koronawirusa. Z 95-proc. skutecznością

Naukowcy w Tajlandii przeszkolili psy rasy labrador retriever do wykrywania... osób zakażonych COVID-19. Pracownicy Uniwersytetu Chulalongkorna w...

zobacz więcej

„Kiedy dowiedzieliśmy się o powiązaniu między zakrzepami krwi i COVID-19, wiedzieliśmy, że aspiryna, stosowana w zapobieganiu udarom i atakom serca, może być ważna dla pacjentów z COVID-19” – mówi prof. Jonathan Chow z George Washington University, autor publikacji na łamach pisma „Anesthesia & Analgesia”.

„Nasze badanie pokazało związek między małymi dawkami aspiryny a zmniejszonym natężeniem COVID-19 i mniejszym ryzykiem zgonu” – wyjaśnia ekspert.

Badanie objęło ponad 400 pacjentów, leczonych w różnych szpitalach w USA. Po uwzględnieniu czynników demograficznych i chorób towarzyszących okazało się, że aspiryna aż o 44 proc. zmniejszała ryzyko konieczności zastosowania respiratora, o 43 proc. – konieczności leczenia na oddziale intensywnej terapii oraz o 47 proc. – ryzyko zgonu w szpitalu.

Spada ryzyko zgonu, OIOM-u, respiratora


Naukowcy nie zauważyli wyraźnych różnic, jeśli chodzi o zagrożenie krwotokami czy zakrzepami.

Naukowcy: Kłamliwa informacja o COVID-19, może okazać się zabójcza

Wskutek fałszywych informacji – rozsiewanych w okresie pandemii koronawirusa – pacjenci przerywają terapię chorób przewlekłych lub sięgają po...

zobacz więcej

Wstępne wyniki naukowcy opublikowali już jesienią 2020 r. i jak donoszą, od tej pory także inne badania wskazały na to, że aspiryna do pewnego stopnia chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a także przed samą infekcją.

Kolejne projekty badawcze zdaniem ekspertów będą mogły pokazać, czy istnieje związek między stosowaniem aspiryny i uszkodzeniem płuc.

„Aspiryna jest niedroga, łatwo dostępna i miliony ludzi już ją stosuje do leczenia swoich przypadłości. Odkrycie opisanej korelacji ma ogromne znaczenie dla tych, którzy chcą zmniejszyć ryzyko niektórych najgroźniejszych skutków COVID-19” – podkreśla prof. Chow.

Przeczytaj też: Ponad połowa ozdrowieńców ma odporność pół roku po COVID-19

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej