RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Morderstwo matki sześciorga dzieci na Kaszubach. Po 16 latach rozwiązali sprawę

Dariusz P. w chwili zbrodni miał ukończone 15 lat (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)
Dariusz P. w chwili zbrodni miał ukończone 15 lat (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)

Śledczy aresztowali podejrzanego o zabójstwo 47-letniej Urszuli B., której ciało znaleziono w lipcu 2004 r. w lesie koło Stężycy na Kaszubach. To efekt śledztwa prokuratury, kryminalnych i funkcjonariuszy tzw. Archiwum X z Gdańska. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa w oparciu o badania genetyczne śladów zostawionych na miejscu zbrodni ponad 16 lat temu.

Zrobili selfie i zepchnął ciężarną żonę z klifu. Mówi, że „lubiła sporty ekstremalne”

Krótko przed wycieczką wykupił drogie ubezpieczenie, którego był beneficjentem. Gdy na szczycie zrobili wspólne zdjęcie, zepchnął ciężarną żonę w...

zobacz więcej

Mieszkanka Stężycy Urszula B. pojechała na rowerze na grzyby rankiem 10 lipca 2004 r. Bezrobotna kobieta starała się dorobić do pensji męża, który był kierowcą PKS.

Makabryczna zbrodnia na Kaszubach


Małżeństwo miało sześcioro dzieci. Latem i jesienią kobieta zbierała leśne runo, które sprzedawała w stężyckim skupie. Pieniądze zarobione na zbiorach miały zostać przeznaczone na zakup pralki.

10 lipca 2004 r. pojechała w miejsce, gdzie zwykle zbierała grzyby. Przed godz. 8 rano jej ciało znalazł kierowca ciężarówki, który jechał z Gołubia do Stężycy.

Zawiadomił policję. Funkcjonariusze odkryli, że zabójca udusił ofiarę i częściowo ją rozebrał. Jej ciało leżało 10 metrów od drogi. Kilka metrów dalej leżał rower, słoik i reklamówka z kilkoma grzybami. W trakcie śledztwa policjanci znaleźli wiele śladów zabójcy – z nich udało się odtworzyć profil DNA podejrzanego.

Mord na Podkarpaciu. Rozczłonkowane zwłoki. Dlaczego i jak zginęła 66-latka?

zobacz więcej

– Decyzja o przedstawieniu zarzutów została poprzedzona żmudną analizą materiału dowodowego z miejsca zdarzenia. Zastosowano współczesne metody badania śladów biologicznych – tłumaczy rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Miał 15 lat. Przewinął się już w czasie przesłuchań


Jak informuje prokuratura, weryfikacja genetyczna śladów biologicznych doprowadziła do wytypowania i zatrzymania podejrzanego. Był on zresztą przesłuchiwany w charakterze świadka już w 2004 r.

We wtorek policja zatrzymała w Gdańsku 32-letniego Dariusza P. – Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzut zabójstwa. W chwili popełnienia zarzuconego czynu był nieletnim po ukończeniu 15 lat – dodała prokurator Wawryniuk. Mężczyzna nie przyznał się do zabójstwa 47-letniej Urszuli B. Na wniosek prokuratora sąd aresztował Dariusza P. na trzy miesiące. Grozi mu nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Sprawa morderstwa Zyty Michalskiej. Przełom po latach

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej