RAPORT

Pogarda

„Powinien trafić przed Trybunał Stanu”. Reakcje na nagranie spotkania Tusk-Klich

Najnowsze

Popularne

Dziennikarze „Magazynu Śledzczego Anity Gargas” dotarli do nieupublicznionego dotychczas zapisu narady, jaką premier Donald Tusk odbył 13 dni po katastrofie smoleńskiej z najważniejszym członkiem polskiej delegacji w Smoleńsku – Edmundem Klichem. Nowe fakty, które wychodzą na jaw wraz z tym nagraniem, wzburzyły internautów, dziennikarzy i publicystów.

Materiał zaprezentowany w „Magazynie Śledczym Anity Gargas” wskazuje, że główną przyczyną spotkania był wywiad, jakiego Edmund Klich udzielił po tym, gdy na własną rękę przyleciał Rosji do Polski. Jak podkreśla akredytowany przy MAK w rozmowie z ówczesnym premierem Polski, nie mógł się doprosić spotkania. Cześć komentatorów podkreśla właśnie fakt, że najważniejszemu przedstawicielowi Polski przy prowadzącym śledztwo Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym nie udzielono prawie żadnego wsparcia.

Szczególne oburzenie wywołał fragment nagrania pokazujący, jak doszło do przyjęcia za podstawę prawną śledztwa ws. katastrofy w Smoleńsku 13. załącznika Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, tzw. konwencji chicagowskiej, która w znaczący sposób ograniczała możliwości polskich śledczych.

Zwrócono też uwagę na zaskakujący fakt, iż premier Tusk za jeden z największych problemów uznawał nie jak najdokładniejsze zbadanie przyczyn, ale możliwości posądzenia Rosjan o spowodowanie katastrofy.

Nagranie rozmowy mimo faktu, że zostało oficjalnie wykonane w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – o czym na początku Donald Tusk informuje uczestników spotkania – nie znajdywało się w archiwum instytucji. Materiał zdobyty i zaprezentowany przez „Magazyn Śledczy Anity Gargas” w oczach wielu komentatorów wskazuje, że były premier nie dopełnił obowiązków.

Posłanka PiS Joanna Lichocka zwraca z kolei uwagę na aktywność Donalda Tuska na mediach społecznościowych.

Zobacz: „Magazyn Śledczy Anity Gargas” poświęcony tajnej naradzie Donalda Tuska z Edmundem Klichem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej