RAPORT

Pogarda

Węgry: Fidesz ostatecznie zrywa z EPL, wychodzi z partii

Premier Węgier Viktor Orban (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Premier Węgier Viktor Orban (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po opuszczeniu grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, ugrupowanie premiera Węgier Viktora Orbana, Fidesz, opuściło również szeregi samej EPL. Fidesz przesłał w tej sprawie list do sekretarza generalnego EPL.

Viktor Orban: Nasze drogi z EPL praktycznie się rozeszły

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątek, że drogi jego partii Fidesz i Europejskiej Partii Ludowej (EPL) praktycznie się rozeszły i...

zobacz więcej

„Fidesz nie chce dłużej utrzymywać swojego członkostwa w Europejskiej Partii Ludowej i w związku z tym rezygnuje (z niego), zgodnie z artykułem 9 statutu” – czytamy w liście przesłanym przez węgierskie ugrupowanie na ręce sekretarza generalnego EPL Antonio Lopeza-Isturiza White’a.

Kopię pisma zamieściła na swoim profilu na Twitterze wiceprzewodnicząca Fideszu Katalin Novak.

„Fidesz opuścił chrześcijańską demokrację. Prawdę mówiąc, opuścił ją wiele lat temu” – skomentował również na Twitterze przewodniczący EPL Donald Tusk.

3 marca grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie. Fidesz nadal pozostawał jednak członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej było zawieszone od wiosny 2019 roku.

Czytaj także: Fidesz członkiem EKR? Krasnodębski: nie ma przeszkód

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej